Policjant zada ci takie pytanie, musisz znać na nie odpowiedź. W przeciwnym razie dostaniesz mandat

Policjant zada ci takie pytanie, musisz znać na nie odpowiedź. W przeciwnym razie dostaniesz mandat

wyposażenie obowiązkowe policja mandat pytanie trójkąt gaśnica

Podaj dalej

Jeśli policjant podczas kontroli drogowej zada ci takie pytanie, musisz znać na nie odpowiedź. Jeśli takiej odpowiedzi nie znasz, dostaniesz mandat. I to wcale nie taki mały mandat. Teoretycznie większość kierowców zna odpowiedź na to pytanie, natomiast zdarzają się wyjątki. Lepiej to sprawdzić i raz na zawsze zapamiętać. W ten sposób unikniemy nieprzyjemności na drodze.

Nie znasz odpowiedzi na to pytanie? Dostaniesz mandat

Art. 66. ustawy Prawo o ruchu drogowym określa warunki techniczne pojazdów oraz ich wyposażenie. Na jego podstawie stworzono rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Mówiąc w skrócie, rozporządzenie to określa wszelkiego rodzaju przepisy dotyczące technicznych kwestii w naszym pojeździe. Określa to, w jaki sposób do jazdy przygotowany musi być samochód i co musi posiadać.

wyposażenie obowiązkowe policja mandat pytanie trójkąt gaśnica
fot. pixabay

Rozdział drugi tegoż rozporządzenia opisuje nam wyposażenie pojazdów. W tym jest też Art. 11. określający obowiązkowe wyposażenie pojazdu samochodowego. Pierwsza kwestia to „numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) albo w numer nadwozia, podwozia lub ramy, umieszczony w sposób trwały na nadwoziu, ramie lub innym podobnym podstawowym elemencie konstrukcyjnym, oraz tabliczkę znamionową określoną w załączniku”. To absolutna podstawa wyposażenia każdego auta.

Samochód musi być wyposażony w „samoczynne wycieraczki przedniej szyby w liczbie zapewniającej odpowiednie pole widzenia kierowcy oraz w urządzenie do zmywania tej szyby”, „w prędkościomierz umieszczony w polu widzenia kierowcy”, „w lusterka albo równoważne inne urządzenia do widzenia pośredniego typu kamera-monitor zapewniające kierującemu niezbędną dla bezpieczeństwa ruchu widoczność”, czy „w sygnał dźwiękowy o ciągłym i nieprzeraźliwym tonie”. To oczywiście nie wszystko.

Dostaniesz za to mandat

Dalej są jeszcze inne kwestie techniczne, a także to, co każdy kierowca rozumie jako „obowiązkowe wyposażenie pojazdu”. Mowa tutaj o tym, że auto musi być wyposażone „w trójkąt do ustawiania na drodze, przeznaczony do ostrzegania o obecności unieruchomionego pojazdu” oraz „w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia”. A teraz wyobraźcie sobie, że policja zatrzymuje was do kontroli. Pan policjant sprawdza dokumenty, a później przechodzi do dwóch prostych pytań.

wyposażenie obowiązkowe policja mandat pytanie trójkąt gaśnica
fot. freepik

Pytań o to, gdzie znajduje się trójkąt ostrzegawczy oraz gdzie znajduje się gaśnica? Mamy obowiązek posiadania tych elementów w samochodzie. Natomiast sam fakt, że je posiadamy, jeszcze niczego nie oznacza. Musimy przede wszystkim wiedzieć, gdzie te elementy się znajdują, aby w razie potrzeby je wykorzystać. Co z tego, że mamy takie wyposażenie, jeśli nie wiemy, gdzie ono się znajduje? Przecież w razie jakiegoś pożaru, czy wypadku, reagować trzeba natychmiast. Co nam po tych urządzeniach, jeśli nie wiemy, gdzie one się znajdują?

Wystarczy jedno pytanie

A przy okazji samej kontroli… No cóż. Jeśli nie będziesz potrafił udzielić policjantowi odpowiedzi na pytanie, gdzie znajduje się trójkąt, albo gaśnica, to jest to równoznaczne z tym, że nie posiadasz tych elementów. To raczej całkiem oczywiste. Przecież funkcjonariusz nie może uwierzyć ci na słowo, że na pewno jest to w samochodzie. Musi to sprawdzić, a ty musisz mu te elementy pokazać. Jeśli mu ich nie pokażesz, jest to równoznaczne z tym, że ich nie posiadasz.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News