Policjant zada ci jedno pytanie. Większość ludzi nie zna na nie odpowiedzi. Mandat będzie wysoki

Policjant zada ci jedno pytanie. Większość ludzi nie zna na nie odpowiedzi. Mandat będzie wysoki

Policjant zada ci jedno pytanie. Większość ludzi nie zna na nie odpowiedzi. Mandat będzie wysoki

Podaj dalej

Policjant zada ci podczas kontroli jedno pytanie. Jeśli nie będziesz potrafił udzielić mu na nie odpowiedzi, dostaniesz mandat. Jakie to pytanie i dlaczego ta znajomość jest aż tak istotna? Sam miałem okazję się o tym przekonać.

Czy można dostać mandat za brak znajomości nazewnictwa świateł w samochodzie? Tak – okazuje się, że można. I niestety, może wstyd się przyznać, ale miałem okazję się o tym przekonać na własnej skórze. Policjant poprosił o zmianę pozycji świateł i pytał kolejno, jak się nazywają. Jako, że doskonale wiem, do czego służą, ale nie potrafię zapamiętać ich nazwy, musiałem płacić. No cóż…

samochód światła tryby świateł policja mandat pytanie
Pixabay

Podstawowy tryb to światła mijania. Możemy z nich korzystać w dzień, w nocy, podczas dobrej i złej pogody. To takie światła niemal od wszystkiego. Jak wygląda ikonka? To reflektor z pochylonymi kreskami z lewej strony. Zazwyczaj ikonka ta jest koloru zielonego. Kolejny tryb – może nawet najczęściej używany – to światła do jazdy dziennej. Korzystamy z nich w ciągu dnia przy dobrej widoczności.

Natomiast w tym przypadku należy pamiętać o tym, że kiedy zapada zmrok, wjeżdżamy do tunelu, bądź też zaczyna padać deszcz – ogólnie mówiąc spada widoczność – należy przełączyć tryb ze świateł do jazdy dziennej na światła mijania. Ta zmiana spowoduje m.in. to, że zaświecą się światła z tyłu. Przy światłach do jazdy dziennej są one jakoby wyłączone, zapalają się tylko światła stopu przy hamowaniu. Przy światłach mijania tylne reflektory działają cały czas.

samochód światła tryby świateł policja mandat pytanie
Pixabay/PublicDomainPictures

Jakie jeszcze są tryby świateł?

Trzeci często używany tryb i ostatni z tych podstawowych, to światła drogowe. Znane są one wam wszystkim pod nazwą potoczną „długie”. Ikonka zazwyczaj jest niebieska, to reflektor z prostymi paskami po lewej stronie. Ze świateł drogowych zazwyczaj korzystamy po zmroku, kiedy nie mamy odpowiedniej widoczności na światłach mijania. Należy pamiętać o tym, że trzeba je wyłączyć, kiedy z naprzeciwka nadjeżdża inny samochód, ponieważ możemy oślepić drugiego kierowcę.

samochód światła tryby świateł policja mandat pytanie
fot. pixabay

Jakie jeszcze światła mamy w samochodzie? Są to m.in. kierunkowskazy, za pomocą których informujemy pozostałych kierowców o zamiarze skrętu w konkretny kierunek. Są oczywiście światła awaryjne, którymi ostrzegamy o niebezpiecznej sytuacji na drodze. Działają one nawet przy wyłączonym silniku. „Nieświadomie”, ale codziennie korzystamy też ze światła stopu oraz światła cofania. Jak wskazuje sama nazwa, światła te włączają się samoczynnie poprzez hamowanie, bądź cofanie.

Kolejny rodzaj świateł to światła pozycyjne, używane podczas postoju, bądź przy niedostatecznej widoczności. Ikonka to dwa reflektory z trzema kreskami rozchodzącymi się od nich promieniście. Niejako „obok nich” można ustawić światła przeciwmgielne, których używany w przypadku zmniejszonej widoczności. Ikonka to również dwa reflektory z trzema „przekreślonymi” kreskami po obu stronach. Są jeszcze światła postojowe, których – jak sama nazwa wskazuje – używamy podczas postoju.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News