Policjant zada ci jedno pytanie. Nie znasz odpowiedzi? Mandat – nie wymigasz się z tego w żaden sposób

Policjant zada ci jedno pytanie. Nie znasz odpowiedzi? Mandat – nie wymigasz się z tego w żaden sposób

kara ubezpieczenie oc polisa brak przepisy

Podaj dalej

Czy zła odpowiedź na pytanie policjanta może oznaczać mandat? Otóż okazuje się, że jak najbardziej tak. To sytuacja dosyć kuriozalna, natomiast trzeba przyznać, że jest w tym jakiś tam sens. Czy uważacie, że to odpowiedni przepis?

Prędkość jest taka, jak należy. Jedziesz spokojnie, normalnie. Masz zapięte pasy, włączone światła, wszystko jest w jak najlepszym porządku. Jesteś też oczywiście trzeźwy – krótko mówiąc, nie łamiesz absolutnie żadnego przepisu. W tym momencie zatrzymuje cię policja i dostajesz mandat. Jakim cudem? Wystarczy, że nie znasz odpowiedzi na jedno, zaskakująco proste pytanie. Jak to możliwe?

mandat policja zatrzymanie gaśnica trójkąt światła pytanie odpowiedź
fot. pixabay

Zacznijmy od pewnego prostego faktu. Jeśli chodzi o obowiązkowe wyposażenie samochodu w naszym kraju, to wlicza się w nie wyłącznie ważna gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Jesteśmy pod tym względem krajem, który nie wymaga zbyt wiele. Za granicą potrzebne są jeszcze chociażby apteczka, kamizelki odblaskowe, zestaw bezpieczników i zapasowych żarówek, czasami nawet koło zapasowe i zestaw naprawczy, a nawet klin zabezpieczający koło. Natomiast nie o tym teraz mowa.

PILNE: Diesel nawet o 70 groszy droższy! Czeka nas potężna fala podwyżek cen paliw. Od kiedy?

W Polsce obowiązkowa jest tylko gaśnica i trójkąt. I tutaj dochodzimy do pewnej niezwykle istotnej kwestii. Musimy wiedzieć, gdzie te elementy się znajdują. To nie jest tak, że po prostu wiemy, że mamy gaśnicę i trójkąt w samochodzie. Policjant zada nam pytanie – gdzie to się znajduje? Jeśli nie znasz odpowiedzi i nie będziesz potrafił jej wskazać, dla funkcjonariusza jest to jednoznaczne z tym, że nie posiadasz takiej gaśnicy, ani trójkąta ostrzegawczego. Przecież policjant nie zaufa ci na słowo – musi ją zobaczyć i sprawdzić np. czy jest ważna.

mandat policja zatrzymanie gaśnica trójkąt światła pytanie odpowiedź
fot. pixabay

Ile wynosi mandat?

Więc jeśli nie odpowiesz na pytanie, dostaniesz mandat. Kara w takiej sytuacji może wynosić nawet 500 zł. Naturalnie policjant może też sprawdzić, czy jest ważna – jak podkreśliłem przed momentem. Chociaż akurat w tym przypadku mandatu raczej nie będzie – a jedynie pouczenie. Chociaż w tym przypadku może być problem z przejściem przeglądu technicznego – trzeba o tym pamiętać.

To już pewne! Przepisy zatwierdzone, ustawa podpisana! Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych

Czy to jedyna sytuacja, w której można dostać mandat za niewiedzę? Nie. Można łatwo wymienić inne sytuacje, w których brak odpowiedzi na konkretne pytanie może się wiązać z karą pieniężną dla kierowcy. Przykłady? Chociaż to może nieco naciągane – ale jeśli nie wiesz, gdzie są twoje dokumenty ani nie potrafisz udowodnić ich posiadania w żaden sposób, też dostaniesz karę. A przykład mniej naciągany? I niestety – wiem o nim z własnego doświadczenia.

Możesz mieć węgiel absolutnie za darmo! To prostsze, niż ci się wydaje, wystarczy jeden trik

Policjant podczas kontroli zadał mi pytanie na temat świateł. Zapytał wprost – jak nazywają się światła, na których aktualnie jadę – czy też w tym konkretnym momencie stoję. Kazał przesunąć o jedną pozycję w górę i zapytał – jak nazywają się te? I kolejny raz – jak nazywają się te? Oczywiście nie znałem odpowiedzi na te pytania. Wiem, do czego służą konkretne światła, ale nie znam nazewnictwa. Efekt? Tak – dokładnie tak – mandat!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News