Prawo jazdy dla wielu osób jest zdecydowanie najważniejszym dokumentem. Bez niego codziennie komfortowe poruszanie staje się niemal niemożliwe. Nie wyobrażamy sobie życia bez samochodu, a żeby legalnie nim podróżować, potrzebujemy prawa jazdy. Kierowcy często nie zdają sobie sprawy z tego, w jak łatwy sposób mogą utracić swoje uprawnienia. Co dokładnie mówi na ten temat ustawa?
Prawo jazdy wielu osobom jest wręcz niezbędne do życia. Dla wielu jest to dokument umożliwiający pracę i jakikolwiek zarobek. Nie wyobrażamy sobie obecnie życia bez samochodu. A jeśli nie wyobrażamy sobie życia bez samochodu, to nie możemy go sobie wyobrażać bez posiadania prawa jazdy. Czy wiesz, za co dokładnie możesz stracić uprawnienia? Kierowcy często mają w głowie tylko dwie, albo trzy opcje – alkohol, prędkość, albo punkty karne. Nie do końca jest to prawda.

Możliwości utraty prawa jazdy jest zdecydowanie więcej. Co mówią na ten temat przepisy? Art. 135. ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi o tym, w jaki sposób i dlaczego może zostać zatrzymane prawo jazdy. Tak oto czytamy o tym, że „policjant zatrzyma wydane w kraju prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że kierujący pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu”. To jest akurat oczywiste – ten przepis wszyscy doskonale znają.
Potworny wypadek. Siedział na drodze, „był kompletnie pijany”. Kogo internauci uznali za winnego?
Policja odbierze nam uprawnienia również w momencie „przekroczenia przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego”. Aktualnie – jako że maksymalnie za jedno wykroczenie można dostać aż 15 punktów – do utraty prawa jazdy wystarczą tak naprawdę tylko dwa wykroczenia. Prawo jazdy możemy stracić przy okazji jednego zatrzymania przez policję. Wystarczy – dla przykładu – przekroczyć dopuszczalną prędkość o ponad 41 km/h (1000 zł mandatu i 11 punktów karnych) oraz nie ustąpić pierwszeństwa pieszemu na pasach (1500 zł mandatu i 15 punktów karnych).

Za co jeszcze stracimy prawo jazdy?
„Policjant zatrzyma wydane w kraju prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku gdy upłynął termin ważności prawa jazdy”. To również jest całkiem oczywiste. Zatrzyma go też w przypadku „kierowania pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym lub przewożenia osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym”. O tym tak często w naszym kraju się nie mówi, a konsekwencje mogą być bardzo poważne.
Ty też musisz już wymienić prawo jazdy? Nie masz na to wiele czasu. Lepiej tego przypilnować…
Policja zatrzyma prawo jazdy również w przypadku „przekroczenia przez kierującego pojazdem w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego lub stwierdzenia, na podstawie prawomocnych rozstrzygnięć, że w okresie 2 lat od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy popełnił on przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzy wykroczenia określone w art. 86 § 1, 1a lub 2, art. 86b § 1, art. 87 § 1, art. 92a § 2, art. 92b, art. 97a lub art. 98”.
Zmiana przepisów gotowa? Musi zrobić pięć zdjęć twojego samochodu. Będą gromadzone w bazie
Jeśli już mowa o kierowcach z niewielkim stażem, to kierowca straci prawo jazdy w przypadku „popełnienia w okresie próbnym, o którym mowa w art. 91 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, trzech wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji”. Jak widzicie – utrata prawa jazdy to nie tylko prędkość, alkohol, czy punkty karne. Możliwości jest znacznie więcej. Warto o tym pamiętać.