Policja zabierze ci za to prawo jazdy. Wiedziałeś o tym przepisie? Nie chodzi o prędkość, ani alkohol!

Policja zabierze ci za to prawo jazdy. Wiedziałeś o tym przepisie? Nie chodzi o prędkość, ani alkohol!

mandat kierowca obie ręce na kierownicy kontrola zatrzymanie policja

Podaj dalej

Prawo jazdy dla wielu osób jest zdecydowanie najważniejszym dokumentem. Bez niego codziennie komfortowe poruszanie staje się niemal niemożliwe. Nie wyobrażamy sobie życia bez samochodu, a żeby legalnie nim podróżować, potrzebujemy prawa jazdy. Kierowcy często nie zdają sobie sprawy z tego, w jak łatwy sposób mogą utracić swoje uprawnienia. Co dokładnie mówi na ten temat ustawa?

Prawo jazdy wielu osobom jest wręcz niezbędne do życia. Dla wielu jest to dokument umożliwiający pracę i jakikolwiek zarobek. Nie wyobrażamy sobie obecnie życia bez samochodu. A jeśli nie wyobrażamy sobie życia bez samochodu, to nie możemy go sobie wyobrażać bez posiadania prawa jazdy. Czy wiesz, za co dokładnie możesz stracić uprawnienia? Kierowcy często mają w głowie tylko dwie, albo trzy opcje – alkohol, prędkość, albo punkty karne. Nie do końca jest to prawda.

prawo jazdy policja uprawnienia
fot. freepik

Możliwości utraty prawa jazdy jest zdecydowanie więcej. Co mówią na ten temat przepisy? Art. 135. ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi o tym, w jaki sposób i dlaczego może zostać zatrzymane prawo jazdy. Tak oto czytamy o tym, że „policjant zatrzyma wydane w kraju prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że kierujący pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu”. To jest akurat oczywiste – ten przepis wszyscy doskonale znają.

Potworny wypadek. Siedział na drodze, „był kompletnie pijany”. Kogo internauci uznali za winnego?

Policja odbierze nam uprawnienia również w momencie „przekroczenia przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego”. Aktualnie – jako że maksymalnie za jedno wykroczenie można dostać aż 15 punktów – do utraty prawa jazdy wystarczą tak naprawdę tylko dwa wykroczenia. Prawo jazdy możemy stracić przy okazji jednego zatrzymania przez policję. Wystarczy – dla przykładu – przekroczyć dopuszczalną prędkość o ponad 41 km/h (1000 zł mandatu i 11 punktów karnych) oraz nie ustąpić pierwszeństwa pieszemu na pasach (1500 zł mandatu i 15 punktów karnych).

prawo jazdy policja uprawnienia
fot. freepik

Za co jeszcze stracimy prawo jazdy?

Policjant zatrzyma wydane w kraju prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku gdy upłynął termin ważności prawa jazdy”. To również jest całkiem oczywiste. Zatrzyma go też w przypadku „kierowania pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym lub przewożenia osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym”. O tym tak często w naszym kraju się nie mówi, a konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Ty też musisz już wymienić prawo jazdy? Nie masz na to wiele czasu. Lepiej tego przypilnować…

Policja zatrzyma prawo jazdy również w przypadku „przekroczenia przez kierującego pojazdem w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego lub stwierdzenia, na podstawie prawomocnych rozstrzygnięć, że w okresie 2 lat od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy popełnił on przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzy wykroczenia określone w art. 86 § 1, 1a lub 2, art. 86b § 1, art. 87 § 1, art. 92a § 2, art. 92b, art. 97a lub art. 98”.

Zmiana przepisów gotowa? Musi zrobić pięć zdjęć twojego samochodu. Będą gromadzone w bazie

Jeśli już mowa o kierowcach z niewielkim stażem, to kierowca straci prawo jazdy w przypadku „popełnienia w okresie próbnym, o którym mowa w art. 91 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, trzech wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji”. Jak widzicie – utrata prawa jazdy to nie tylko prędkość, alkohol, czy punkty karne. Możliwości jest znacznie więcej. Warto o tym pamiętać.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News