Policja się skompromitowała. Odmowa przyjęcia mandatu? Chcieli się zemścić na kobiecie, ale im nie wyszło?

Policja się skompromitowała. Odmowa przyjęcia mandatu? Chcieli się zemścić na kobiecie, ale im nie wyszło?

Policja się skompromitowała. Odmowa przyjęcia mandatu? Chcieli się zemścić na kobiecie, ale im nie wyszło?

Podaj dalej

Sam pomysł nowych przepisów budzi ogromne kontrowersje. Odmowa przyjęcia mandatu nie będzie już możliwa? Policja będzie miała tym samym zdecydowanie za duże uprawnienia? Nawet kiedy kompetencje funkcjonariuszy często wołają o pomstę do nieba…

Pod koniec 2019 roku doszło do interesującej sytuacji. Policja zatrzymała kobietę za przekroczenie prędkości o 21 km/h. 100 zł, 4 punkty karne. Ale że odmowa przyjęcia mandatu nadal obowiązuje i obowiązywała wtedy, kobieta skorzystała z tego prawa.

No i tu panowie z drogówki się chyba zdenerwowali. Zaczęli szukać, grzebać i myk – znaleźli. Niesprawne oświetlenie zewnętrzne pojazdu, co oznaczało ni mniej ni więcej niedziałające lewe światło mijania. Za to postanowili zatrzymać dowód rejestracyjny w trybie natychmiastowym i zakazać dalszej jazdy.  Pani wysłuchała, a następnie odjechała samochodem  – miała ich gdzieś.

Kobieta udała się do komendanta miejskiego z wnioskiem o stwierdzenie bezskuteczności zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Oczywiście komendant oddalił skargę, stwierdził, że pogarszały się warunki, były opady śniegu i pani stwarzała niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Oczywiście okazało się, że były to kompletne bzdury, co ustalił później sąd.

Policja nie ma kompetencji?

Zacznijmy od tego, że do zatrzymania doszło o godzinie 10 rano… w dodatku przy idealnej widoczności. Zresztą, przecież policja zatrzymała kobietę za prędkość, nie za brak oświetlenia. Co mówi wyraźnie, że tej usterki pierwotnie nawet nie zauważyli. W sądzie okazało się, ze był to piękny słoneczny dzień, a kobieta jechała białym i dobrze widocznym samochodem w dobrych warunkach drogowych. Policja twierdziła, że do zatrzymania doszło w terenie górskim, tymczasem do najbliższej górskiej miejscowości było 25 kilometrów.

Oczywiście kobieta sprawę wygrała, sąd orzekł, że zatrzymanie dowodu rejestracyjnego w trybie natychmiastowym z zakazem dalszej jazdy było bezprawne. A teraz wyobraźcie sobie, że spotykacie takich policjantów i mogą oni was ukarać za wszystko, co im się tylko spodoba. A ty czy tego chcesz, czy nie – nie będziesz mógł odmówić przyjęcia mandatu. To znaczy, że policjant bez kompetencji zadecyduje, czy robisz dobrze, czy źle. Nawet kiedy to będzie jego widzimisię.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News