Policja ma nowy sprzęt. Ludzie myślą, że można tak robić. Efekt? Mandat 500 zł i 12 punktów karnych

Policja ma nowy sprzęt. Ludzie myślą, że można tak robić. Efekt? Mandat 500 zł i 12 punktów karnych

telefon mandat policja skrzyżowanie światła chwytak zestaw

Podaj dalej

Myślę, że każdemu z was zdarzyło się wykonać taki ruch. Ba – pewnie wielu z was myśli, że jest to w 100-procentach legalne i można tak robić. Efekt? Dostaniesz mandat 500 zł i aż 12 punktów karnych…

Czy można podczas jazdy samochodem korzystać z telefonu? Nie – grozi za to mandat. Ale w polskim prawie kwestia korzystania z telefonu nie jest jednoznaczna. Bo raz, że prawo zakazuje korzystania z telefonu które wymaga trzymania go w ręce, a dwa, że sprawa dotyczy pojazdu w ruchu. Czyli kiedy telefon jest w chwytaku pod szybą można z niego korzystać? Albo kiedy stoimy na światłach?

telefon mandat policja skrzyżowanie światła chwytak zestaw
Freepik

Co do tej drugiej kwestii, to temat można uciąć natychmiastowo. Zgodnie z przepisami samochód, który stoi np. na światłach, wciąż znajduje się w ruchu, chociaż się nie porusza. To trochę skomplikowane, ale tak jest. Auto nie jest w ruchu np. gdzieś na parkingu, z wyłączonym silnikiem. Więc nie – stojąc na światłach i czekając na zielone nie możesz wziąć telefonu do ręki i z niego korzystać. Grozi za to 12 punktów karnych i 500 zł mandatu. Chociaż zgoda, że to absurd – jasne.

Mieszkasz w jednym z tych województw? Od 1 stycznia twój piec na węgiel będzie nielegalny. Co teraz?

Ale co z tym trzymaniem telefonu w ręce? Na stronie tarnowskiej policji czytamy: „Aby korzystanie z telefonu podczas jazdy odbywało się zgodnie z przepisami konieczne jest wyposażenie pojazdu w zestaw głośnomówiący lub zastosowanie innych urządzeń dzięki którym nie ma potrzeby trzymania telefonu w ręku”.

telefon mandat policja skrzyżowanie światła chwytak zestaw
Freepik

Dozwolone? Czy nie…

Więc w zasadzie sama policja sugeruje, że jeśli mamy sprzęt, który sprawia, że nie musimy trzymać telefonu w ręce – patrz np. chwytak pod szybą – to wtedy korzystanie z telefonu jest zgodne z przepisami. Natomiast słyszało się już w przeszłości, że nawet takie korzystanie z telefonu może poskutkować mandatem.

Gotówka zabroniona? Będzie można płacić tylko kartą – trwają prace nad rewolucyjnym pomysłem

Miałem okazję rozmawiać kiedyś z pewnym funkcjonariuszem. Według niego nie ma konkretnej zasady. Raz, że zależy od policjanta i jego interpretacji. Dwa, że zależy od tego, kiedy w taki sposób korzystamy z telefonu w chwytaku. Jeśli np. na światłach, to nie stwarzamy żadnego zagrożenia. Ale jeśli na autostradzie, czy drodze ekspresowej, jadąc ponad 100 km/h, wtedy stwarzamy na drodze niebezpieczeństwo i za to grozi już mandat.

W twoim samochodzie parują szyby? Nie dajesz z tym rady? Wypróbuj ten sposób – skuteczny w 100%

Mimo wszystko lepiej z tego telefonu nie korzystać. Chyba, że posiadasz zestaw głośnomówiący – wtedy nie ma o czym gadać. W przeciwnym przypadku, lepiej telefonu nie dotykać. Nawet, a może szczególnie na światłach i skrzyżowaniach, gdzie policja coraz częściej lata dronami.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News