Polacy nie wiedzą o tych przepisach. Mandat to dopiero początek problemów… co za to grozi?

Polacy nie wiedzą o tych przepisach. Mandat to dopiero początek problemów… co za to grozi?

mandat pasy bezpieczeństwa zapięte niezapięte

Podaj dalej

Mandat to takie magiczne słowo, na myśl o którym każdy ma jakieś nieprzyjemne wspomnienia. Jeszcze nie słyszałem o tym, aby ktoś cieszył się z tego, że został ukarany mandatem. To się raczej nie zdarza. Szczególnie, kiedy od dłuższego czasu funkcjonuje już nowy taryfikator tych mandatów. Natomiast są takie sytuacje, w których mandat to akurat najmniejsze zmartwienie. Może być o wiele gorzej.

Mandat za coś takiego?

Rozdział 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi o porządku oraz bezpieczeństwie ruchu na drogach. W oddziale 1 czytamy o „przepisach porządkowych”. Art. 39. zatytułowany jest „korzystanie z pasów bezpieczeństwa”. No tak – pasy bezpieczeństwa. Dla wielu Polaków to wciąż jakiś bardzo kontrowersyjny temat. Nie wiedzieć dlaczego, wiele osób uważa go za kontrowersyjny. Niektórzy są zdecydowanymi przeciwnikami zapinania pasów. Nie myśląc chyba o tym, że pasy mogą uratować życie. Dostaniesz za to mandat, ale to i tak najmniejszy wymiar kary.

mandat pasy bezpieczeństwa zapięte niezapięte
fot. pixabay

Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy” – mówi nam ust. 1 tego artykułu. Oczywiście taki obowiązek nie zawsze funkcjonuje. Natomiast nie mówimy tu o tych, którym tak się podoba i już. Te wszystkie odstępstwa dotyczą konkretnych przypadków, które są wymienione w przepisach prawa. Co to za odstępstwa?

Zwolnione są „osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa”, czy „kobiety o widocznej ciąży”. Obowiązek nie dotyczy też chociażby „kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera” a także „instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania”. Nie do końca rozumiem dlaczego, ale tak stoi w przepisach. Pasów nie muszą zapinać też w dużym skrócie przedstawiciele służb, którzy wykonują czynności służbowe.

mandat pasy bezpieczeństwa zapięte niezapięte
fot. freepik

Mandat to najniższy wymiar kary

Obowiązek zapinania pasów nie dotyczy również „osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim”, a także dzieci – z tym, że oczywiście na konkretnych zasadach i w konkretnych przypadkach. W przypadku wszystkich innych – zgodnie z ustawą – obowiązek funkcjonuje i za jego złamanie grozi ci mandat. Oczywiście w takich sytuacjach mandat to najniższy wymiar kary. Należy o tym zawsze pamiętać.

Nie trudno wyobrazić sobie, co może się wydarzyć, kiedy dana osoba nie ma zapiętych pasów i dochodzi do wypadku. W wielu sytuacjach wyłącznie pasy bezpieczeństwa mogą uratować ci życie. „Osobowe renault wypadło z drogi i dachowało. Do szpitala trafiła 41-letnia kierująca oraz jej dwoje dzieci. Nikt z nich nie miał zapiętych pasów” – pisze „rmf24.pl” o wypadku z 16 marca. „Policjanci wyjaśniają okoliczności śmiertelnego wypadku na DK 40. Wiadomo, że kierowca jechał bez zapiętych pasów bezpieczeństwa” – to nagłówek artykułu z „ratownictwo.opole.pl”. Wypadek również z 16 marca.

mandat pasy bezpieczeństwa zapięte niezapięte
Pixabay

Zawsze może być gorzej…

Rozpędzona toyota na prostym odcinku drogi zjechała z szosy i czołowo uderzyła w przydrożne drzewo. Kierujący autem 37-latek z Hrubieszowa doznał wielonarządowych obrażeń i zmarł zaraz po przewiezieniu do szpitala. Nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa” – to kolejny artykuł sprzed kilku dni. Rozumiecie, do czego zmierzam? Mandat to najniższy wymiar kary. To tylko pieniądze. Możesz stracić w ten sposób zdrowie, a nawet życie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News