PILNE: Zakaz sprzedaży samochodów używanych? Co drugi nie nadaje się do użytkowania na drogach

PILNE: Zakaz sprzedaży samochodów używanych? Co drugi nie nadaje się do użytkowania na drogach

zakaz sprzedaży samochód samochody używane (3)

Podaj dalej

Czy w Polsce powinien obowiązywać zakaz sprzedaży samochodów używanych? A może przed zakupem takiego samochodu wymagane będzie szczegółowe badanie techniczne? Te auta nie nadają się do użytkowania na drogach?

Stare powiedzenie mówi, że właściciel auta cieszy się tylko dwa razy. Pierwszy raz, kiedy nowe auto kupuje, drugi raz, kiedy w końcu uda mu się go sprzedać. Może to trochę prześmiewcze, ale… jakież prawdziwe! Samochodów używanych na rynku jest wiele. Ale część z nich łączy jedna cecha – ich właściciele są nimi już na tyle zdenerwowani, że decydują się na sprzedaż. To nie zawsze daje do myślenia.

zakaz sprzedaży samochód samochody używane
fot. pixabay

Oczywiście nie twierdzę, że każdy samochód używany to złom, na który nawet nie warto patrzeć. Jest wiele naprawdę fajnych modeli, które znalazły się na rynku wtórnym, bo właściciele po prostu postanowili zmienić samochód. O stary dbali, ale po prostu chcą czegoś nowego. Natomiast nikt mi nie wmówi, że na rynek nie trafiają też „złomy”. Samochody, które psują się na potęgę, a właścicielowi nie chce się już ich naprawiać.

„Interia” podaje, że „OtomotoKLIK” ujawniło badania, z których wynika, że 43% samochodów używanych wystawionych na sprzedaż do tej sprzedaży ostatecznie nie zostało dopuszczonych. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogły być dwie – albo samochód był w aż tak złym stanie technicznym, albo prawnym. Mówiąc krótko – te auta po prostu nie nadawały się do sprzedaży. I to nie był jakiś śmieszny procent, a prawie połowa!

zakaz sprzedaży samochód samochody używane
fot. pixabay

Zakaz sprzedaży? A może dodatkowe badanie?

Głos na temat sprawy zabrał Arkadiusz Zaremba, dyrektor zarządzający w Carsmile i szef platformy „OtomotoKLIK”. Jego słowa cytuje portal „Interia”. Mężczyzna miał zaznaczyć, że połowa wystawionych na sprzedaż aut nie dawała możliwości bezpiecznej jazdy, bądź naprawa usterek oznaczałaby bardzo wysokie koszty. Dalej czytamy, że w 34% problemem były szkody mechaniczne, jak naruszenie konstrukcji pojazdu, nadpalenie, czy zalanie.

Pojawiają się już firmy, które sprzedają wyłącznie przebadane samochody używane. To znaczy zanim ten samochód rzeczywiście trafi do sprzedaży, musi uzyskać cyfrowy paszport. Oznacza to, że musi przejść badanie techniczne zgodne z normami DEKRA i ISO 9001:2015 – tłumaczy „Interia”. W ramach badania sprawdza się m.in. silnik, układ kierowniczy, elektronikę, podwozie, oświetlenie, opony, czy też powłokę lakierniczą.

zakaz sprzedaży samochód samochody używane
fot. pixabay

Czy to potrzebne? Wydaje się, że tak. Nikt nie chce kupować kota w worku. Już dość mamy tych handlarzy, którzy sprzedają najgorszy złom twierdząc, że to wymuskany egzemplarz, wręcz kolekcjonerski, który „Niemiec gonił do granicy, bo się rozmyślił”, a wcześniej „jeździł tylko do kościoła w niedzielę”. Wydaje się, że dokładne, szczegółowe sprawdzanie aut używanych może się wkrótce stać normą. Tym bardziej, że ich ceny rosną w takim tempie, że stają się powoli towarem luksusowym.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News