PILNE: Wyprzedzanie na polskich autostradach będzie zakazane? Kontrowersyjny pomysł rządu?

PILNE: Wyprzedzanie na polskich autostradach będzie zakazane? Kontrowersyjny pomysł rządu?

wyprzedzanie tir autostrada (2)

Podaj dalej

Wyprzedzanie się ciężarówek nawzajem to temat, który od lat budzi kontrowersje. Co rusz pojawia się pomysł, aby takiego wyprzedzania zakazać. To natomiast nie podoba się branży transportowej. Jak to rozwiązać? To naprawdę skomplikowany temat.

Wyprzedzanie się dwóch tirów na autostradzie, które nie trwa nawet kilkadziesiąt sekund, a kilka minut, to temat długi jak rzeka. Każdy z nas kiedyś spotkał się z taką sytuacją, każdy klął wtedy pod nosem. Czy całkowity zakaz wyprzedzania w takich sytuacjach byłby dobrym rozwiązaniem? Aby tiry w ogóle nie mogły się wyprzedzać?

wyprzedzanie tir autostrada
fot. pixabay

I tutaj powstaje zasadnicze pytanie. Dlaczego tiry wyprzedzają się tak długo? O co chodzi? Sprawa jest prosta. Pojazdy te nie mogą przekraczać 90 km/h. Nie regulują tego przepisy prawa, a ogranicznik. Fizycznie tir nie może jechać więcej. Dlatego np. na tej autostradzie kierowcy jadą te 90 km/h… bo więcej nie mogą. Proste.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Problem pojawia się wtedy, kiedy jeden z tirów jedzie 88 km/h albo 86 km/h. Kwestia w tym, że każdy ma inny plan. Jednemu się spieszy a drugi celowo pojedzie trochę wolniej, aby zaoszczędzić paliwo – na przykład. I wtedy ten, który jedzie 90 km/h dojeżdża do tego, który jedzie 88, albo 86 km/h… i zaczyna go wyprzedzać. Różnica w prędkości nie jest duża, więc wyprzedzanie trwa długo.

wyprzedzanie tir autostrada
fot. pixabay

A zatem zastanówmy się czysto teoretycznie co dałby zakaz wyprzedzania tirów na autostradach. A no dałby to, że ten, który jedzie 86 km/h… albo nawet 80 km/h, jechałby po swojemu. Ale wtedy zaczęliby do niego dojeżdżać ci jadący 90 km/h. Efekt po kilkunastu, czy kilkudziesięciu kilometrach? Sznur, długa kolumna tirów jadąca prawym pasem 80 km/h za jednym kierowcą, który oszczędza paliwo. Czy to o to nam chodzi? No chyba nie do końca…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News