PILNE: Wiemy, kiedy spadnie pierwszy śnieg! Kierowco, przygotuj się, a zima cię nie zaskoczy!

PILNE: Wiemy, kiedy spadnie pierwszy śnieg! Kierowco, przygotuj się, a zima cię nie zaskoczy!

kiedy pierwszy śnieg zima opony zimowe (2)

Podaj dalej

Kiedy w Polsce spadnie pierwszy śnieg? Takie pytanie pewnie zadaje sobie wielu kierowców. Dla nich zima zaczyna się właśnie wtedy, kiedy pojawi się śnieg. Wtedy tworzą się potworne kolejki do zmiany opon. Co jest oczywiście sporym błędem…

Generalnie eksperci są zgodni, że śnieg pojawi się w całym kraju pod koniec listopada. Według prognoz pierwsze poważniejsze przymrozki mają nadejść do polski po 20 listopada znad Grenlandii – informuje portal „tvp.info.pl”. Oczywiście mówimy tu o takiej średniej dla całego kraju. Są w Polsce regiony, w których śnieg już padał, np. w Tatrach, czy Karkonoszach.

kiedy pierwszy śnieg zima opony zimowe
fot. pixabay

„Interia” podaje nawet, że według prognoz pierwszy śnieg ma spaść dokładnie 24 listopada. Będą to opady na terenie niemalże całego kraju, z wyjątkiem północnych województw. A zatem, jakkolwiek by na to nie patrzeć, został nam jeszcze tylko jeden w miarę spokojny tydzień. Natomiast trzeba mieć też na uwadze to, że w wielu miejscach temperatury cały czas oscylują w granicach 0, a w nocy spadają poniżej. Opady deszczu ze śniegiem wydają się więc wyłącznie formalnością w kolejnych dniach.

kiedy pierwszy śnieg zima opony zimowe
fot. pixabay

Czy to jest odpowiedni moment na zmianę opon? Powiedzmy sobie wprost – ten moment minął już parę tygodni temu. Zawsze należy popatrzeć w jakich porach najczęściej poruszamy się samochodem. Zazwyczaj są to pewnie godziny wczesno-poranne i wieczorne. Jeśli w tych porach średnia temperatura wynosi poniżej 7 stopni Celsjusza, to nie mamy nawet o czym myśleć. Właśnie kiedy temperatura spada poniżej 7 stopni, opony letnie tracą swoje właściwości, a pracować zaczynają zimowe.

A zatem, nie czekajmy na pierwsze opady śniegu. To nie biały opad, a właśnie temperatura wyznacza moment na zmianę ogumienia. Już dawno była na to pora!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News