PILNE: Wielka zmiana przepisów? Fotoradary staną niemal wszędzie! To rozwiązanie jest genialne

PILNE: Wielka zmiana przepisów? Fotoradary staną niemal wszędzie! To rozwiązanie jest genialne

przejazd kolejowy fotoradar fotoradary pkp zmiana przepisów (3)

Podaj dalej

Często w naszym kraju zdarzają się przypadki jakichś problemów na przejazdach kolejowych. Dochodzi tam do wypadków, giną ludzie. A gdyby tak ustawić tam fotoradary? Pomysł jest na pierwszy rzut oka kuriozalny, ale jest też zarazem genialny…

Fotoradary na przejazdach kolejowych? Zanim zaczniecie się śmiać, poczekajcie. PKP wspólnie z GITD chcą ustawić przy przejazdach kamery. Natomiast one miałyby działać tak, jak kamery rejestrujące wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle – podaje „WP”. A więc wjedziesz przy zamykających się rogatkach, czy też migającym czerwonym świetle na tory, dostaniesz mandat.

przejazd kolejowy fotoradar fotoradary pkp zmiana przepisów
fot. pixabay

Tak – to też jest dobre. Trwają prace nad realizacją pomysłu, które mają zostać zakończone do końca 2023 roku. Trzeba przyznać, że rzeczywiście to może przynieść realny wpływ. Często ludzie mają gdzieś taką sygnalizację, czy zamykające się rogatki. Tradycyjnie pada wtedy – a, zdążę. A co, kiedy jednak nie zdążysz? Naprawdę jest sens ryzykować śmiercią dla zaoszczędzenia minuty, albo dwóch?

fot. pixabay

Ale ja słowo fotoradar wziąłem do siebie zbyt mocno. I wpadłem na jeszcze inny pomysł. Dlaczego po prostu nie zamontować normalnego fotoradaru? Oczywiście nie potrafię na ten moment stwierdzić, czy istnieje taka technologia. Natomiast przed każdym przejazdem kolejowym można by ustawić fotoradar, dokładnie wyznaczyć granicę, obszar, na którym on działa i voila. Ograniczenie do… powiedzmy 20 km/h, albo nawet 15 km/h. Dosłownie na dystansie 10 metrów przed przejazdem.

przejazd kolejowy fotoradar fotoradary pkp zmiana przepisów
fot. pixabay

Fotoradarów każdy się boi, więc mimowolnie każdy i tak zwolni. A dojazd do przejazdu z prędkością nawet tych 20 km/h sprawi, że każdy zdąży się dobrze rozejrzeć. Nawet jeśli rogatki będą otwarte (przecież może być awaria), sygnalizacja będzie wyłączona (ludzki błąd, awaria…) i pojedzie pociąg, to co? No to jadąc te 20, czy 15 km/h raczej będziesz miał chwilę, aby się rozejrzeć i uniknąć ewentualnego zderzenia?

Ale ok – zostawmy to. Kamery rejestrujące poprawny wjazd na przejazd kolejowy też na pewno zdadzą swoją rolę. Na pewno ludzie będą bardziej ostrożni…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News