PILNE: Węgiel coraz droższy. Przyszła zima to będzie najdroższy sezon grzewczy w historii?

PILNE: Węgiel coraz droższy. Przyszła zima to będzie najdroższy sezon grzewczy w historii?

wzrost ceny węgiel

Podaj dalej

Węgiel z każdym tygodniem jest coraz droższy. Wielu z nas aktualnie nie przykłada do tego aż tak dużej wagi, bo przecież zima się już skończyła. Ale to myślenie wyjątkowo krótkowzroczne. A co z przyszłą zimą?

Wojna trwająca na terenie Ukrainy niesie za sobą konsekwencje dla całego świata. Agresor, czyli Rosja, to jeden z największych eksporterów świata. Z Moskwy ściągamy przecież różnego rodzaju surowce, m.in. węgiel. Wobec różnych zakazów transportowych import tego surowca stał się skomplikowany. Musimy szukać alternatyw, ale nie o tym teraz. Przykry fakt jest taki, że z każdym tygodniem ceny idą w górę.

węgiel ceny surowce
fot. pixabay

Ceny węgla rosną. W zależności od regionu, od firmy, ale eksperci twierdzą, że czarne złoto podrożało od 20% do nawet 35%. Myślę, że nikomu nie trzeba tutaj tłumaczyć, czy to dużo, czy mało. Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że te ceny będą rosnąć nadal, bo po prostu tak na wojnę reaguje rynek. Dużego wyboru nie mamy – pozostaje płacić i czekać na lepsze czasy.

węgiel ceny surowce
fot. pixabay

Bez wątpienia kolejna zima może być najdroższym okresem grzewczym w historii. Często mówi się, że do szczytów cen w związku z wojną będziemy dochodzić w okolicach połowy roku. Lipiec, sierpień, wrzesień… niebezpiecznie zaczniemy zbliżać się do momentu, w którym ludzie zaczną kupować opał na zimę. I wielu z nas może wtedy doznać prawdziwego szoku.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Zastanawia mnie co doprowadziło do takiego stanu. Jakim cudem kraj taki jak Polska pozamykał swoje kopalnie i zmusza się do importu z Rosji. Rozumiem, że ekologia tak działa, że w Rosji wszystko co związane z węglem i kopalniami nie jest szkodliwe dla klimatu, ale w Polsce tak? Że nasz węgiel jest „be”, ale ten rosyjski jest idealny? Niemieckie kopalnie też są idealne pod każdym względem i nikt się tego nie czepia, ale już Polskie są tylko do zamknięcia. Nie znajduję tu logiki.

PILNE: Diesel i benzyna na wyczerpaniu? Przed świętami w Polsce zabraknie paliwa na stacjach?

Uzależniliśmy się od innych – cholera wie dlaczego i po co? Wszystko co mamy oddajemy „bez walki” i to samo bierzemy od innych, oczywiście drożej. I przychodzi taki okres, okres wojny, światowego kryzysu i oczywiście dostajemy po tyłku. Bo dlaczego nie?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News