PILNE: Węgiel będzie zakazany w całej Polsce? Wymiana pieców, a teraz to… Czym ludzie mają palić w domu?

PILNE: Węgiel będzie zakazany w całej Polsce? Wymiana pieców, a teraz to… Czym ludzie mają palić w domu?

samochody elektryczne spalinowe unia europejska komisja

Podaj dalej

Wiele wskazuje na to, że już za kilka lat węgiel będzie zakazany w całej Polsce! Nie będziesz mógł wstawić pieca na węgiel, ani na gaz zresztą też, do swojego domu. Skąd ten – mogłoby się wydawać głupi i niezrozumiały pomysł?

Węgiel – w ostatnich tygodniach, albo nawet i miesiącach to słowo, które budzi niesamowite emocje w naszym kraju. Na niektórych składach ceny dochodzą do 3000 zł za tonę, albo nawet przekraczają tę wartość. Tymczasem, prosto z kopalni można kupić surowiec za jakieś 850 zł. Problem w tym, że na stronę umożliwiającą taki zakup nie da się nawet wejść. Węgiel kupi ostatecznie 5-6 tysięcy osób na jedną sesję. Chętnych jest jakieś 18 razy więcej.

węgiel ekogroszek sklep zakaz fit for 55 piec opał
fot. pixabay

Ludzie mają pretensje, bo kazano im wymienić piece. Piece sprawne, które normalnie działały. Ktoś sobie nagle coś wymyślił i ludzie musieli ponieść potworne wydatki. Wydatki, które teraz mają swoje konsekwencje, bo w piecu nowej generacji nie można palić tym, czym zapaliłoby się w „starym” piecu. Ludzie pozostali bez alternatywy. Jeśli mają piec na ekogroszek, muszą palić ekogroszkiem. Odpada m.in. palenie drzewem itp. To właśnie ta dobra zmiana…

Chcesz kupić samochód, ale boisz się „kota w worku”? Nie musisz wychodzić z domu – sprawdzą auto za ciebie

A wkrótce może być jeszcze gorzej. Nie chodzi mi w tym momencie o ceny węgla. Te oczywiście w dalszym ciągu mogą rosnąć. Prawda jest taka, że jeśli ktoś nie weźmie się za te ceny odgórnie i nie zacznie tego kontrolować i karać za nieuczciwe praktyki, to węgiel wkrótce może kosztować i 5000 zł za tonę… bo dlaczego nie? Problem jest taki, że wkrótce palenie węglem w ogóle będzie zakazane. Po prostu – nawet nie będziesz mógł posiadać takiego pieca.

węgiel ekogroszek sklep zakaz fit for 55 piec opał
fot. pixabay

Węgiel zakazany! To już postanowione?

Unia Europejska ma swój pakiet „Fit for 55”. Kierowcy kojarzą go z tego, że według tego programu wkrótce zakazana zostanie prawdopodobnie sprzedaż samochód spalinowych – benzyniaków i diesli. Po 2030 roku producenci – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem Komisji Europejskiej – nie będą mogli sprzedawać nowych aut spalinowych. Chodzi o „czyste powietrze” i walkę ze „zmianami klimatycznymi”. Mam wrażenie, że pod tymi hasłami politycy mogą przepchnąć dosłownie wszystko – nawet największe absurdy.

Politycy kontra zwykli ludzie. Kupujcie elektryki! Kupujemy… stare spalinowe graty. Używany samochód w cenie…

Ale klimat, czyste powietrze itd. – jak to się ma do węgla? Otóż „portalsamorządowy.pl” zwraca uwagę na zapisy w „Fit for 55” wedle których od 2027 roku obowiązywać ma zakaz używania pieców węglowych, olejowych oraz gazowych. Zakaz ten od 2027 roku obowiązywać ma dla wszystkich nowych budynków. W praktyce – jeśli będziesz budował dom w 2028 roku, nie będziesz mógł umieścić w nim pieca węglowego.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Od 2030 roku zakaz ten ma dotyczyć wszystkich budynków modernizowanych, czyli takich, gdzie odbywał będzie się gruntowny remont. Należy podkreślić, że na razie „Fit for 55” to wyłącznie stek bzdur propozycje przepisów, które jeszcze nie zostały zaakceptowane. Natomiast te propozycje są naprawdę kuriozalne i trudne do uwierzenia.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News