PILNE: W tym roku ropa za 200 dolarów za baryłkę? Paliwo będzie wtedy kosztowało 15 zł za litr

PILNE: W tym roku ropa za 200 dolarów za baryłkę? Paliwo będzie wtedy kosztowało 15 zł za litr

diesel benzyna lpg

Podaj dalej

Eksperci zastanawiają się jaki pułap może w tym roku osiągnąć ropa naftowa. Czy jej ceny przekroczą 200 dolarów za baryłkę? To oznaczałoby absolutnie koszmarny scenariusz. Paliwo byłoby bardzo, bardzo drogie. Chociaż – już teraz jest drogie. To, co wydarzyłoby się wtedy, miałoby katastrofalne skutki.

Ile może kosztować ropa naftowa w tym roku? Na razie kręci się gdzieś w okolicach 100-110 dolarów za baryłkę, chociaż kilkanaście dni temu obserwowaliśmy nawet poziom 133 dolarów. Aktualnie obserwujemy lekkie uspokojenie sytuacji. Nie musi ono jednak trwać wiecznie – sytuacja jest bardzo dynamiczna i wszystko może się zmienić w mgnieniu oka. Nie trzeba dodawać, że ropa naftowa ma bezpośredni wpływ na to, za ile tankujemy paliwo do naszych samochodów.

paliwo ropa ceny
fot. pixabay

Eksperci wyciągają wnioski z przeszłości. „JP Morgan” nakreśliło prognozę, która dla wielu z nas może się okazać prawdziwym szokiem. Według nich ropa jeszcze w tym roku może kosztować nawet 200 dolarów za baryłkę. Co gorsza, eksperci uważają, że jest to scenariusz jak najbardziej możliwy. Oczywiście ma to bezpośredni związek z konfliktem zbrojnym, który od niemal miesiąca trwa na terytorium Ukrainy.

PILNE: Puste półki w sklepach. Olej, mąka, papier toaletowy – brakuje wszystkiego. Limity sprzedaży

Rosja zamroziła podaż ropy, a to może się odbić na rynku bardzo mocno. Analitycy wyciągają wnioski z przeszłości, analizują bliźniacze sytuacje i nie mają wątpliwości, że 200 dolarów to realny pułap dla ropy – jeszcze w tym roku. Pytanie jest, kiedy to doprowadzi do destrukcji popytu – według niektórych nawet przy cenie dochodzącej do 170 dolarów, według niektórych dopiero przy 220 dolarach…

paliwo ropa ceny
fot. pixabay

Niewyobrażalne ceny paliwa…

Powiem krótko – nie wyobrażam sobie, aby ropa faktycznie miała kosztować te 200 dolarów. Nie twierdzę, że to niemożliwe… ale po prostu nie wyobrażam sobie następstw. Skoro teraz ropa kosztuje między 100, a 110 dolarów a my za diesel płacimy wciąż ponad 7,50 zł za litr… to przy poziomie ropy 200 dolarów za baryłkę nie widzę powodów dlaczego ten sam diesel nie miałby kosztować 15 zł. A znając polskie realia – nawet więcej.

Czy paliwo w Polsce jest drogie? 11,27 zł za benzynę i 10,92 zł za diesla – to jest prawdziwy koszmar

Musimy zadać sobie pytanie – w którym momencie ludzie powiedzą pas? W którym momencie przestaną tankować swoje samochody? Wiemy, że takim granicznym poziomem nie jest ani 7, ani nawet 8 zł. Ale 15? To już zupełnie coś innego. Oczywiście popatrzmy też z drugiej strony i podkreślmy, że nie każdy ma jakikolwiek wybór. Są tacy, którzy tankować samochody muszą i tyle. Nie mają możliwości przesiadki na rower. Tak czy inaczej – nie wyobrażam sobie tego, co może się wydarzyć w tym roku. To może być prawdziwa katastrofa – nie tylko na stacjach paliw. Przygotujmy się na trudne czasy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News