PILNE: W poniedziałek wstrząs na rynku ropy naftowej? Paliwo koszmarnie podrożeje, po ile diesel?

PILNE: W poniedziałek wstrząs na rynku ropy naftowej? Paliwo koszmarnie podrożeje, po ile diesel?

diesel benzyna ceny

Podaj dalej

Ile w poniedziałek, po otwarciu giełdy, kosztowała będzie ropa naftowa? Musimy przygotować się na wstrząs. Wstrząs, który sprawi, że paliwo znów koszmarnie podrożeje. Diesel i benzyna znów szalenie polecą w górę?

Ropa naftowa w poniedziałek może przebić swoje wieloletnie maksimum. Uważam, że może być nawet zagrożona bariera 133 dolarów za baryłkę, którą ropa osiągnęła na początku marca. Wszystko to może oznaczać, że paliwo znów koszmarnie podrożeje. Diesel i benzyna znów poszybują w górę tak bardzo, jak w pierwszych dniach wojny w Ukrainie? Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz.

diesel ropa paliwo saudi aramco
fot. pixabay

Sobota, godzina 15:00. Rozpoczyna się pierwszy trening przed Grand Prix Arabii Saudyjskiej Formuły 1. Zawodnicy sprawdzają ustawienia, realizują swoje programy. Nagle na horyzoncie widać czarne kłęby dymu. Komentatorzy twierdzą, że wiadomość z ostatniej chwili mówi o atakach rakietowych niedaleko toru. 15:34 – pierwsza reakcja na rynku ropy naftowej. Z poziomu 115,99 dolarów do godziny 16:40 ropa naftowa drożeje do poziomu 120,54 dolarów za baryłkę.

Czy olej się wkrótce skończy? „Zapasów starczy do połowy kwietnia” – pisze ekspert. Ukraina wstrzymała eksport

Skąd aż tak potężny skok? Okazuje się, że atak rakietowy przeprowadzony został na skład ropy naftowej należący do giganta paliwowo-chemicznego Saudi Aramco. Jest to największy koncern na świecie pod względem dziennej produkcji, który zaspokaja 10% światowego zapotrzebowania na ropę naftową. To absolutny światowy gigant. Jeśli tankujecie paliwo do swoich samochodów to istnieje duże prawdopodobieństwo, że tankujecie paliwo powstałe z ropy Saudi Aramco…

diesel ropa paliwo saudi aramco
fot. pixabay

Powody do obaw?

Jeśli chodzi o samą Formułę 1, to temat jest podwójnie wrażliwy, bo Saudi Aramco to główny sponsor F1 i naturalnie główny sponsor Grand Prix Arabii Saudyjskiej. Oczywiście FIA zadecydowała, że… weekend wyścigowy będzie przebiegał dalej, „bo wierzymy w systemy obronne”. Cóż – nie będę komentował tej sytuacji, możecie wyciągnąć wnioski sami i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to dobrze, czy nie.

Reuters podaje, że skład ropy został zaatakowany jemeńskimi dronami i rakietami. Teraz należy zadać sobie pytanie – jak zareaguje na te wydarzenia rynek? Giełda jest zamknięta, otworzy się dopiero w nocy z niedzieli na poniedziałek. Nie wiemy na ten moment, jaka będzie reakcja. Wydaje się, że aktualnie szacowana jest skala zniszczeń i strat. Jeśli okaże się, że atak był naprawdę dotkliwy, to reakcja rynku też będzie drastyczna.

Otwarcie giełdy w poniedziałek znów może nas przywitać potężnym wzrostem, rzędu nawet 10, czy 15 dolarów za baryłkę. Oczywiście o ile zniszczenia w składach Saudi Aramco okażą się naprawdę znaczące. Możemy być pewni, że jeśli ropa znów zanotuje potężny skok, to skok zaliczą też paliwa na polskich stacjach. Diesel szybko może powrócić w rejony 8 zł za litr, albo i więcej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News