PILNE: W Polsce skończy się olej? Stanie się to za dwa, trzy tygodnie – podkreśla ekspert. Dlaczego?

PILNE: W Polsce skończy się olej? Stanie się to za dwa, trzy tygodnie – podkreśla ekspert. Dlaczego?

grzywna mandat pasażer

Podaj dalej

Coraz głośniej mówi się o tym, jak na wojnie w Ukrainie ucierpi również polska gospodarka. Wczoraj pisaliśmy o tym, że w sklepach wkrótce może zabraknąć niektórych towarów. Jednym z nich może być olej. Według eksperta mamy zapasy jeszcze na dwa, może trzy tygodnie.

Eksperci nie mają wątpliwości – produkty importowane do Polski z Ukrainy staną się bardzo szybko towarami luksusowymi. O ile w ogóle będą dostępne, to ich cena poszybuje w górę. To oczywiste, naturalne prawo rynku – kiedy popyt pozostaje na takim samym poziomie, a podaż nagle się drastycznie zmniejsza, to cena idzie w górę.

olej słonecznikowy brak oleju ukraina dostawy import eksport
fot. pixabay

Eksperci nie mają wątpliwości, że wkrótce będziemy obserwować duży problem ze słonecznikiem oraz jego pochodnymi. Import z Ukrainy staje się niemożliwy ze względu na konflikt zbrojny, który trwa na terenie naszego sąsiada. Ukraina już wstrzymała eksport, a „Interia” podkreśla, że zapasy w Polsce bardzo szybko się kurczą.

Kiedy zabraknie oleju słonecznikowego i różnych jego pochodnych? Według eksperta cytowanego przez „Interię” stanie się to za dwa, lub trzy tygodnie. Wtedy prawdopodobnie będzie można zakupić wyłącznie jego zamienniki – olej rzepakowy, lub palmowy. Co to wszystko oznacza? Wszystko to oznacza… wzrost cen.

olej słonecznikowy brak oleju ukraina dostawy import eksport
fot. pixabay

Należy się spodziewać, że ceny żywności w nadchodzącym okresie będą rosnąć. Ma to związek m.in. właśnie bezpośrednio z wojną na terenie Ukrainy, z ciągle słabym złotym, oczywiście również z… drogim paliwem. Jakoś te wszystkie dostawy trzeba przecież realizować. Skoro cały proces dotyczący danego produktu przed momentem, w którym ten produkt trafia na sklepową półkę, nagle jest droższy o X procent, to należy się spodziewać, że sam produkt też podrożeje.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News