PILNE: W 2022 roku paliwo w Polsce będzie kosztowało 8,20 zł za litr? Są ku temu pewne przesłanki

PILNE: W 2022 roku paliwo w Polsce będzie kosztowało 8,20 zł za litr? Są ku temu pewne przesłanki

paliwo ceny paliw w polsce (4)

Podaj dalej

Jednym z najczęściej powtarzanych w Polsce słów w drugiej połowie roku jest inflacja. Drastyczny wzrost cen boli wszystkich. Drożało także paliwo i to w zastraszającym tempie. Jakie są prognozy na przyszły rok?

Paliwo w Polsce kosztuje aktualnie między 5,70 a 5,80 zł za litr. Nie możemy jednak zapominać o tym, z czego to wynika. To poniekąd sztuczne zaniżenie cen, wywołane obniżką akcyzy. Musimy pamiętać też o tym, że jest to rozwiązanie czasowe, a nie długotrwałe. Nieco inaczej sprawa będzie już wyglądała od 1 stycznia, a ogólna obniżka akcyzy ma zostać utrzymana do końca maja. I to daje do myślenia.

paliwo ceny paliw w polsce
fot. pixabay

Czysto teoretycznie możemy się spodziewać tego, że w czerwcu przyszłego roku ceny znów wrócą do poziomu, który obserwowaliśmy w poprzednich tygodniach. Czyli znów możemy wrócić do pułapu 6 zł za litr. Oczywiście nie można tego przewidzieć, bo to niezwykle długi okres czasu. Tym bardziej, że sytuacja na świecie jest bardzo niepewna i każdego dnia zmienić może się dosłownie wszystko.

Pamiętajmy jak wiele zależy chociażby od ceny ropy naftowej. Ta się cały czas zmienia. Przykład tego mieliśmy pod koniec listopada, kiedy to jednego dnia baryłka ropy potaniała o ponad 10 dolarów – z ponad 80, na nieco ponad 70 dolarów. Wszystko to było spowodowane jedną wiadomością – nowym, bardziej zakaźnym wariantem koronawirusa – omikron. Nikt nie jest w stanie przewidzieć co wydarzy się w pół roku i jak zareaguje na to rynek.

fot. pixabay

Paliwo w Polsce za 8,20 zł za litr?

Chciałbym jednak wrócić do tego, od czego zacząłem ten tekst. Inflacja. GUS podał, że w listopadzie wyniosła ona 7,8%. Oznacza to w prostych słowach tyle, że ceny w Polsce w przeciągu jednego roku wzrosły średnio o 7,8%. A zatem zabawmy się. W listopadzie 2021 roku inflacja wyniosła 7,8%, a paliwo kosztowało około 6 zł za litr. Przyjmijmy, że inflacja utrzyma się na tym samym poziomie. To mogłoby oznaczać, że w listopadzie przyszłego roku paliwo kosztowałoby około 6,50 zł za litr. To według was dużo?

paliwo ceny paliw w polsce
fot. pixabay

To uważajcie, bo równie dobrze można przyjąć jeszcze inny przelicznik, nieco bardziej konkretny. Nie średnią, nie ogólną inflację… a wyłącznie wzrost cen samego paliwa. Otóż względem listopada 2020 roku ceny paliw wzrosły o średnio 36,6%. Jeśli to by się utrzymało i w listopadzie przyszłego roku znów mówilibyśmy o wzroście cen paliw na poziomie 36,6%, to oznaczałoby, że paliwo w Polsce kosztowałoby średnio 8,20 zł za litr!

Jak wcześniej pisałem, są to rozważania czysto teoretyczne. W tym momencie raczej nikt nie wierzy w to, że inflacja na takim poziomie się utrzyma. Ale to daje nam po części wyobrażenie tego, co wydarzyło się w ostatnich 12 miesiącach. Ten przeskok jest naprawdę ogromny.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News