PILNE: Unia Europejska zmieni przepisy! Zakaz jazdy nocą i zerowy limit alkoholu? Co tu się dzieje?

PILNE: Unia Europejska zmieni przepisy! Zakaz jazdy nocą i zerowy limit alkoholu? Co tu się dzieje?

zakaz jazdy samochodem nocą przepisy unia europejska

Podaj dalej

Wiele wskazuje na to, że Unia Europejska wkrótce może zmienić przepisy ruchu drogowego. Na liście zmian byłby m.in. zakaz jazdy samochodem nocą oraz zerowy limit alkoholu. Co to wszystko oznacza?

Unia Europejska chce zreformować przepisy ruchu drogowego. Niektóre z proponowanych zmian są wręcz kuriozalne, żeby wymienić chociażby zakaz jazdy samochodem nocą. Zerowy limit alkoholu? Tutaj można się spierać. Oczywiście – zasada jest prosta – piłeś, nie jedziesz samochodem. Ale w niektórych krajach prawo jest dosyć liberalne pod tym względem.

zakaz jazdy samochodem nocą przepisy unia europejska
fot. freepik

Komisja Europejska już pracuje nad nowymi przepisami wspólnie z Europejską Radą Bezpieczeństwa Transportu. Jednym z pomysłów jest to, aby funkcjonowała jedna, wspólna baza kierowców z prawami jazdy. Dzięki temu moglibyśmy podróżować za granicę bez dokumentu. Oczywiście taka jedna, wspólna baza miałaby też minusy. Punkty karne miałyby wymiar międzynarodowy. Punkty otrzymane za granicą liczyłyby się w Polsce i na odwrót.

Paliwo po 10 zł, masło i chleb po 15 zł a cukier po 20 zł – to wszystko w Polsce! Ludzie zapłaczą?

Natomiast największe kontrowersje budzą chyba pomysły związane z młodymi kierowcami. Pierwszy z nich – zerowy limit alkoholu. Z jednej strony to dobrze, z drugiej… czy ja wiem? Są kraje, gdzie dopuszczalne jest 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, są nawet takie, gdzie jest to 0,8 promila. Są regiony, w których piwo, czy lampka wina do obiadu to normalna sprawa – to tradycja, to sposób życia. Ale OK – byłbym w stanie to zrozumieć – piłeś, nie jedź.

Kiedy idzie burza, odłącz sprzęt od zasilania. Fakt, czy mit? Ty też całe życie robiłeś to źle?

Ale inne przepisy? Na przykład taki, że tuż po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, młody kierowca przez określony czas nie mógłby prowadzić samochodu nocą, czy mógłby jeździć wyłącznie ze starszym kierowcą? No cóż – mam co do tego mieszane odczucia. Moim zdaniem problemem nie jest jazda w nocy, czy jazda samemu. Problemem może być system, który nie potrafi wyszkolić kierowcy. System, który za kierownicę wpuszcza byle kogo – nawet tych, którzy się do tego nie nadają.

Źródło: Autokult

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News