PILNE: Twój diesel tego nie wytrzyma?! Od dzisiaj zmiana na stacjach – całkowicie inne paliwo

PILNE: Twój diesel tego nie wytrzyma?! Od dzisiaj zmiana na stacjach – całkowicie inne paliwo

diesel paliwo letnie zimowe (3)

Podaj dalej

Począwszy od 16 listopada na stacjach paliw w Polsce funkcjonuje inne paliwo. Dotyczy to zarówno benzyny, paliwa typu diesel, jak i LPG. Twój samochód może tego nie wytrzymać, chociaż to dobra zmiana.

Od 16 listopada na wszystkich stacjach paliw w Polsce musi być sprzedawane wyłącznie paliwo zimowe. Oznacza to, że od dzisiaj teoretycznie na żadnej ze stacji nie możemy spotkać już paliwa letniego. Niesie to za sobą pewne pułapki. Problemy mogą mieć przede wszystkim posiadacze samochodów z silnikiem typu diesel. Dlaczego?

diesel paliwo letnie zimowe
fot. pixabay

Olej napędowy zdecydowanie najgorzej znosi zimę. Według ekspertów letni diesel wytrzymuje temperatury do 0 stopni Celsjusza. Istnieje takie prawdopodobieństwo, że w okolicach, bądź poniżej tej temperatury, samochód przestanie działać. Może dojść do wytrącenia parafiny z ropy, co zablokuje filtr paliwa. W tym momencie jazda będzie już niemożliwa.

fot. pixabay

Co z tymi, którzy zatankowali do 15 listopada? Czy to oznacza, że przy temperaturze 0 stopni ich samochód przestanie działaś? Niezupełnie. Każdy, kto tankował w przedziale 1 października do 15 listopada, tankował już paliwo przejściowe. W przypadku diesla jest to paliwo, które powinno wytrzymać mróz do -10 stopni. Jeśli obawiacie się takich mrozów i macie przejściowe paliwo, warto dotankować nowego, zimowego.

diesel paliwo letnie zimowe
fot. pixabay

Na zimowym paliwie kierowcy będą jeździli do końca lutego – później znów nadejdzie pora na przejściowe oraz letnie. Chociaż niektórzy się śmieją, że paliwo wytrzymujące maksymalnie 0 stopni w połowie kwietnia to już wyjątkowo ryzykowne posunięcie. Oczywiście cały czas poruszaliśmy tutaj temat diesla. Benzyna jest bowiem niemalże niewrażliwa na jakiekolwiek zmiany temperatur i spokojnie przejedziemy nawet z letnim paliwem całą zimę.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News