PILNE: Trwa konflikt o polskie niebo. Oto 32 loty, które będą realizowane od 1 maja. Reszta odwołana?

PILNE: Trwa konflikt o polskie niebo. Oto 32 loty, które będą realizowane od 1 maja. Reszta odwołana?

wstrzymane odwołane loty

Podaj dalej

Wciąż trwa konflikt pomiędzy kontrolerami lotów a Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. Sytuacja jest coraz bardziej skomplikowana, bo jeśli nie dojdzie do porozumienia, 30 kwietnia z pracy odejdzie łącznie 84% warszawskich kontrolerów. To, krótko mówiąc, sparaliżuje lotniska Chopina i Modlin.

Z jakiej przyczyny powstał ten konflikt? Otóż kontrolerzy lotów dostali wypowiedzenia zmieniające regulamin. Mieli wybór – albo podpisać dokument i zgodzić się na zmiany, automatycznie zarabiać o wiele mniej, albo się nie zgodzić… i odejść z pracy. Biorąc pod uwagę, że w środowisku od lat mówiło się, że kontrolerzy i tak zarabiają za mało biorąc pod uwagę skalę ich odpowiedzialności i presji, nie łatwo się domyślić, jaka była reakcja na próbę kolejnego obcięcia pensji.

konflikt kontrolerzy loty warszawa
fot. pixabay

Umówmy się – praca kontrolera lotu to jedno z najtrudniejszych zadań jakie można sobie wyobrazić. Niebywała odpowiedzialność, presja, najmniejszy błąd może zakończyć się katastrofą i śmiercią setek, albo i tysięcy ludzi. Dlatego potrzebujemy na tym stanowisku ludzi wzorowo przygotowanych. Jeśli ktoś próbuje sobie z nimi pogrywać i obcinać bez końca pensje, to… trzeba się zastanowić – czy warto ryzykować? Warto brać na barki taką odpowiedzialność? Czy może jednak przy konkretnych warunkach już nie warto? Aktualnie kontrolerom zaproponowano takie warunki, że większość z nich uznała, że nie warto. Nie ma co się im dziwić.

Wiele osób jeździ tak samochodem. Nie rób tego – uszkodzisz auto. Konsekwencje będą kosztowne

Rząd po raz kolejny pokazuje, że nie potrafi podchodzić do negocjacji. Zamiast próbować załagodzić konflikt, mam wrażenie, że oni tylko go podkręcają i dolewają oliwy do ognia. Próbować się dogadać, jakoś wypośrodkować oczekiwania. Nie! Wychodzi minister jeden z drugim i za wszelką cenę próbują zdeprecjonować kontrolerów. We wszystkich wypowiedziach kilkadziesiąt razy podkreślając ile ci kontrolerzy zarabiają i przecież jak mogą chcieć więcej? Przecież już teraz mają za dużo. Oczywiście przy okazji kilka razy naginając rzeczywistość – według związków zawodowych. Po takich słowach nie ma mowy o załagodzeniu konfliktu – ba, kontrolerzy od razu powiedzieli, że po takich słowach strony rządowej nawet nie usiądą do rozmów i żądają sprostowania oraz wyjaśnień.

konflikt kontrolerzy loty warszawa
fot. pixabay

Ale dosyć o podłożu tego konfliktu…

Rząd jakoś reaguje, bo musi. Pojawiło się rozporządzenie mówiące o tym, że loty z warszawskich lotnisk będą od 1 maja realizowane od godziny 9:30 do 17:00. Z zaznaczeniem, że ostatni samolot, który później będzie chciał tego samego dnia odlecieć z lotniska, musi wylądować do godziny 15:45. Podano 32 kierunki, które mają priorytet. Mają być one maksymalnie jeden raz dziennie obsługiwane przez linie, które na tej trasie przewiozły największą liczbę pasażerów w latach 2019-2021.

Wykaz lotów, które na pewno się odbędą od 1 maja:
LOT: Londyn – Heathrow
Wizz Air: Londyn – Luton
Lufthansa: Frankfurt
LOT: Nowy Jork
LOT: Chicago
Air France: Paryż
LOT: Bruksela
Turkish Airlines: Stambuł
Wizz Air: Rzym
LOT: Toronto
LOT: Incheon
Lufthansa: Monachium
LOT: Rzeszów
Austrian Airlines: Wiedeń
LOT: Tel Awiw
LOT: Oslo
Ryanair: Dublin
LOT: Kopenhaga
LOT: Budapeszt
Swiss: Zurich
LOT: Wilno
LOT: Praga
Emirates: Dubaj
LOT: Bukareszt
LOT: Dusseldorf
KLM: Amsterdam
LOT: Barcelona
TAP: Lizbona
LOT: Tbilisi
LOT: Berlin
Ryanair: Londyn – Stansted
LOT: Szczecin

konflikt kontrolerzy loty warszawa
fot. pixabay

Nikt więcej nie poleci?

Przypomnijmy – pewny na ten moment jest jeden lot na wyżej wymienionych trasach z obu warszawskich lotnisk. Przy czym podkreślone jest, że priorytet będzie miało lotnisko Chopina, a działalność Modlina będzie mocno ograniczona. Wydaje się, że jeśli kontrolerzy i PAŻP nie osiągną porozumienia, to będą jedyne 32 loty realizowane każdego dnia z Warszawy i Modlina.

Sytuacja w Warszawie może być okazją dla niewielkiego lotniska w Łodzi. Ono może przejąć część tras z i do stolicy. Podobne rozmowy na temat przekierowywania lotów są prowadzone też m.in. z Poznaniem i Katowicami. Natomiast koniec końców nie oszukujmy się – setki, może nawet tysiące lotów zostaną po prostu odwołane. Czas na dogadanie się jest do 30 kwietnia.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News