PILNE: Stracisz swój samochód! Kontrowersyjny przepis w sejmie już za dwa tygodnie? Zdania podzielone

PILNE: Stracisz swój samochód! Kontrowersyjny przepis w sejmie już za dwa tygodnie? Zdania podzielone

stracisz samochód konfiskata jazda po alkoholu

Podaj dalej

Nie umiesz się zachowywać tak jak należy i przestrzegać przepisów prawa? Nie stracisz prawa jazdy… stracisz samochód! Brzmi mocno kontrowersyjnie, ale zarazem uważam, że to bardzo logiczne rozwiązanie. Szczególnie w przypadku akurat tego przestępstwa drogowego.

Samochód to obecnie podstawowe dobro chyba w każdej rodzinie. Nie wyobrażam sobie, żeby pod domem nie stało przynajmniej jedno auto. Często stoją dwa, albo nawet trzy. To normalne – ludzie dojeżdżają tak do pracy, na zakupy, zawożą dzieci do szkoły itd. Samochód to absolutnie podstawowe dobro i ten stan rzeczy szybko się nie zmieni. Czy zatem wizja jego utraty zadziała na wyobraźnię kierowców?

stracisz samochód konfiskata jazda po alkoholu
fot. pixabay

Słyszeliśmy parę miesięcy temu o pomyśle konfiskaty pojazdu. Okazało się, że projekt ustawy bardzo szybko pokonuje kolejne szczeble i już za dwa tygodnie może się znaleźć w sejmie. Biorąc pod uwagę tempo, w jakim zatwierdzono nowy taryfikator mandatów i w tym przypadku nie należy się spodziewać szczególnej zwłoki. Tym bardziej, że teoretycznie, nikt nie ma prawa przeciwko temu pomysłowi protestować.

Oczywiście na ewentualną konfiskatę pojazdu byliby narażeni ci, którzy jadą samochodem po alkoholu. Przepisy zakładają, że nawet jeśli nie dojdzie do wypadku, a kierowca ma 1,5 promila alkoholu w organizmie albo więcej i tak straci samochód. Ale to nie wszystko. Samochód stracą też ci, którzy będą mieli poniżej 1,5 promila, ale spowodują wypadek, katastrofę w ruchu lądowym, bądź niebezpieczeństwo takiej katastrofy.

fot. pixabay

A co, jeśli samochód nie jest mój?

Tutaj również przewidziano odpowiednie rozwiązanie. Przecież – jak sugeruje „Interia” – samochód może być wzięty w leasing, jego współwłaścicielem może być ktoś inny, bądź po prostu, zwyczajnie, to cudzy samochód. Co, jeśli to nie nasz samochód? Wtedy pijanego kierowcę czeka zapłata kary. W jakiej wysokości? W wysokości rynkowej wartości samochodu. Czyli, przykładowo, jeśli samochód jest warty 40 tysięcy złotych, kara będzie wynosiła 40 tysięcy złotych.

stracisz samochód konfiskata jazda po alkoholu
fot. pixabay

Moim skromnym zdaniem, nie ma tutaj nawet co dyskutować nad słusznością takich przepisów. Krótka piłka – jedziesz po pijaku, miej świadomość, że stracisz swoje auto. Temat prosty, logiczny. Nie ma absolutnie żadnego usprawiedliwienia dla wsiadania za kółko po alkoholu. Jeśli ktoś tego nie rozumie, nie powinien być uczestnikiem ruchu drogowego. Pijani kierowcy są zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale też przede wszystkim dla innych.

To przepis konieczny i musi jak najszybciej wejść w życie. Nie ma miejsca dla pijanych kierowców na drogach. Może takie przepisy w jakikolwiek sposób do nich dotrą. Jeśli nie, stracą swoje samochody. Jeśli ktoś z was chciałby przeciw temu zaprotestować, to najpierw się zastanówcie – a co, kiedy ten pijany kierowca wjedzie w twoją rodzinę? Też będzie OK? Nadal będziesz protestować?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News