PILNE: Samochody używane są coraz droższe! Chcesz kupić auto – pospiesz się! Chcesz sprzedać – poczekaj…

PILNE: Samochody używane są coraz droższe! Chcesz kupić auto – pospiesz się! Chcesz sprzedać – poczekaj…

samochody używane sprzedaż (2)

Podaj dalej

Samochody używane z każdym tygodniem są coraz droższe. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Efekt jest taki, że rynek kurczy się w zastraszającym tempie. Wkrótce zabraknie aut z drugiej ręki?

Samochody używane drożeją. Drożeć będą nadal ze względu na to, co dzieje się teraz na świecie. To dosyć złożony, chociaż zarazem prosty proces. Wciąż mamy przecież do czynienia z pandemią koronawirusa, bądź jej pozostałościami. Przecież od drugiej połowy 2021 roku są potworne problemy z dostawami, części albo nie docierają do Europy w ogóle, albo docierają z wielomiesięcznym opóźnieniem.

samochody używane sprzedaż
fot. pixabay

To nie tylko półprzewodniki – brakuje też innych części. Zerwane łańcuchy dostaw to potężny problem. Zresztą, nic nie wskazuje raczej na to, aby sytuacja miała się szybko poprawić. Przecież Szanghaj, 26-milionowe miasto, zostało poddane niedawno lockdownowi. Kompletnie zamknięte, puste miasto. Chińczycy wciąż prowadzą bardzo surową politykę covidową. A skoro 26 milionów osób siedzi w domu pozamykanych, to kto ma pracować?

PILNE: Od 17 września – dostaniesz dwa mandaty i zabiorą ci prawo jazdy! Kierowcy już krytykują taryfikator

Teraz do tego wszystkiego dochodzi jeszcze wojna w Ukrainie. Utrudniony transport, kolejne drożejące elementy itd. Efekt jest taki, że brakuje nowych samochodów. A jeśli nie ma nowych samochodów, to ludzie coraz bardziej rozglądają się za używanymi. Jeśli są bardziej zainteresowani używanymi, to one szybciej się sprzedają i są droższe. Aktualnie na rynku jest ponad 20% mniej aut używanych, niż w identycznym okresie jeszcze przed pandemią. Rynek się zmienia, kurczy się.

samochody używane sprzedaż
fot. pixabay

Kup teraz – opony w mega promocji!

Poprawa sytuacji?

Jeśli tych aut używanych jest coraz mniej, to w naturalny sposób stają się droższe. To prawo rynku. „WP” podaje, że o ponad 30% wzrósł rynek aut używanych o wartości ponad 100 tysięcy złotych. O ponad 15% wzrósł rynek aut o wartości między 50 a 100 tysięcy. To tylko potwierdza moje słowa. Raz, że aut jest mniej. A dwa, że te, które są, są droższe. Przykład na wyobraźnię – wcześniej były do kupienia dwa auta za 40 tysięcy. Teraz jest tylko jedno i nie kosztuje już 40, a 50 tysięcy – przykładowo. A sprzedawca nie chce go sprzedać, bo za kilka miesięcy sprzeda go za 60…

Co tu się…?! Rowerzysta przeleciał przez rondo! Co za skok – uszkodził dwa samochody [WIDEO]

To powoduje też inną, dosyć niebezpieczną sytuację. Jestem przekonany o tym, że taki stan będzie się pogłębiał. Dlaczego? Bo ludzie widzą co się dzieje. Ci, którzy chcą kupić nowe auto, będą się spieszyli z zakupami. Będą się spieszyli, aby kupić teraz, jeszcze przed kolejnymi podwyżkami. Im więcej takich potencjalnych kupców się pospieszy, tym bardziej rynek tych aut się skurczy… a to oczywiście doprowadzi do kolejnych podwyżek.

samochody używane sprzedaż
fot. pixabay

To zamknięte koło, bo im więcej będzie podwyżek i im bardziej ten stan będzie się pogłębiał, tym aut będzie mniej. Będzie ich mniej, bo ci, którzy chcą sprzedać, jeszcze trochę poczekają. Nie będą teraz sprzedawać, skoro za miesiąc, czy dwa, albo trzy, sprzedają samochód kilka tysięcy drożej. To prosta matematyka. I wciąż, samonapędzające się, zamknięte koło. Więcej ludzi chce kupić, mniej chce sprzedać. Mniej aut, wyższa cena. I tak w kółko…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News