PILNE: Rosja zaatakuje zbrojnie Mołdawię? Decyzja została już podjęta – znana data ataku…

PILNE: Rosja zaatakuje zbrojnie Mołdawię? Decyzja została już podjęta – znana data ataku…

mołdawia rosja atak (2)

Podaj dalej

Eksperci nie mają wątpliwości, że Rosja wkrótce zaatakuje zbrojnie Mołdawię. „The Times” informuje, że decyzja miała zostać już podjęta, znamy również wstępną datę ataku. Co to oznacza?

Mołdawia od samego początku wydawała się ewentualnym kolejnym celem Putina po ataku na Ukrainę. Raz, że jest to kraj najmniejszy na zachód od Rosji. Dwa, że oficjalnie w mołdawskiej armii służy ledwie 3250 żołnierzy – podaje „Interia”. Trzy, Mołdawia nie należy do NATO. Wreszcie, cztery – kraj ten leży na obszarze dawnego Związku Radzieckiego. Dla Putina to wystarczające powody, aby zaatakować. Jego dawna, wymarzona Rosja ma przecież zostać odbudowana.

mołdawia rosja atak
Obszar Mołdawii na mapie | fot. Google

Strategicznie, czy też logistycznie, atak ten nie powinien należeć do najtrudniejszych. Teoretycznie. Z okupowanego przez Rosjan Krymu – z jego krańca, do granicy Mołdawii, jest nieco ponad 200 kilometrów. Istnieje możliwość ataku lotniczego, oraz oczywiście ataku piechoty z terytorium Ukrainy – przez tzw. region Naddniestrza.

PILNE: Nowe ograniczenie prędkości – 100 km/h na autostradzie, 30 km/h w zabudowanym?!

Naddniestrze to nieuznawana republika wewnątrz Mołdawii, ze stolicą w Tyraspolu. Przez ekspertów uznawane jest za „sierotę po Związku Radzieckim”. To mówi dosadnie jakie nastroje polityczne panują na tym kawałku ziemi. Podobno już teraz w Tyraspolu na lotnisku obserwuje się wzmożony ruch. Mówi się, że Putin już teraz przerzuca część swoich wojsk właśnie na teren Naddniestrza.

mołdawia rosja atak
fot. pixabay

Co to oznacza dla nas?

„The Times” podaje, że Putin może 9 maja – w „Dzień Zwycięstwa” obchodzony w Rosji, ogłosić uznanie niepodległości Naddniestrza. To mogłaby być oficjalna data ataku na suwerenność Mołdawii. Czy tak się ostatecznie stanie – tego nie wiadomo. Służby wywiadowcze mają chociażby wątpliwość co do możliwości przeprowadzenia ataku lotniczego, który musiałby się odbyć przez terytorium Ukrainy. Czy Rosjanie mogą wykonać go „bezpiecznie”, nie narażając się na ukraiński ostrzał? Wątpliwe…

Kup teraz – opony w mega promocji!

Ewentualny atak Rosji na Mołdawię oczywiście nie oznacza dla nas niczego dobrego. Rynki nie lubią takich informacji – nie lubią zamieszania. Nie lubią gróźb i widma konfliktu. Nie trzeba chyba nikomu przypominać co wydarzyło się po ataku Putina na Ukrainę. Mołdawia to o wiele mniejsza skala, ale efekt może być podobny. To byłaby kolejna próba poszerzenia terenów kontrolowanych przez Putina… coraz bliżej i bliżej granic NATO. Wkrótce ze wszystkich stron przy granicach NATO możemy mieć „nowy Związek Radziecki”.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News