PILNE: Ropa z kolejnymi rekordami! Ceny zaczynają wymykać się spod kontroli – fatalne informacje

PILNE: Ropa z kolejnymi rekordami! Ceny zaczynają wymykać się spod kontroli – fatalne informacje

paliwo diesel benzyna ceny paliw cena ropa naftowa euro dolar

Podaj dalej

Rynki w bardzo agresywny sposób reagują na to, co dzieje się aktualnie na terenie Ukrainy. Ropa naftowa bije kolejne rekordy. Są to fatalne informacje. Raz z punktu widzenia psychologicznego, a dwa ze względu na nasze portfele, które wkrótce mogą przeżyć szok.

Wojna na terenie Ukrainy będzie miała wyłącznie negatywne skutki gospodarcze – nie tylko dla Rosjan, ale i dla całej Europy. O tym wszyscy wiedzieliśmy od samego początku. Takie wydarzenia nie mogą przejść bez echa. I niestety to wszystko teraz się sprawdza. Jeszcze 23 lutego, dzień przed atakiem rosyjskich wojsk, ropa naftowa kosztowała 93 dolary za baryłkę. To była cena wysoka, chociaż w miarę oczywista – w pewnym sensie kontrolowana. Ale to, co wydarzyło się 24 lutego…

ropa naftowa cena ceny paliw paliwo diesel benzyna
fot. pixabay

W dniu ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę cena ropy wzrosła nawet do 102 dolarów. Padła magiczna bariera 100 dolarów… Ale potem sytuacja nieco się uspokoiła. Być może rynki spodziewały się szybkiej deeskalacji konfliktu, szczególnie w momencie, kiedy tak bohatersko obronił się Kijów. Natomiast począwszy od 28 lutego, czyli od otwarcia giełdy w poniedziałek, notujemy potężne wzrosty. Dość powiedzieć, że w tym momencie ropa zawędrowała już do poziomu 111 dolarów za baryłkę!

Dlaczego ceny wszystkich surowców tak drastycznie rosną? Świat jest aktualnie w ogromnym niepokoju. Wiemy, że Władimir Putin rozkazał postawić w stan gotowości system odstraszania nuklearnego. Istnieje zatem groźba tego ataku, którego wszyscy boją się najbardziej. Dodatkowo do Ukrainy przybywają kolejne oddziały rosyjskich wojsk, zacieśnia się pierścień wokół Kijowa, bombardowane są kolejne miasta i strategiczne punkty. Ukraińcy oczywiście bronią się bardzo dzielnie i chwała im za to. Rynek natomiast ewidentnie boi się dalszej eskalacji konfliktu.

ropa naftowa cena ceny paliw paliwo diesel benzyna
fot. pixabay

Ropa z kolejnymi rekordami…

Ropa naftowa brent rozpoczęła ten dzień na poziomie 107 dolarów za baryłkę. W kilka godzin ta cena osiągnęła 111 dolarów i cały czas rośnie. Niestety, nie mamy pojęcia, kiedy ten marsz może się zatrzymać, ale nie wygląda to dobrze. Po raz ostatni tak drogo było w czerwcu 2014 roku – prawie 8 lat temu. Jeśli ropa sięgnie 116 dolarów, przebije 10-letnie maksimum. Więcej niż 124 dolary ropa kosztowała po raz ostatni w 2008 roku podczas potężnego kryzysu gospodarczego. Wtedy ceny doszły do poziomu 148 dolarów za baryłkę. Nie jestem przekonany, czy tym razem może grozić nam to samo, ale ostatnie dni na pewno nie wlewają w nasze serca optymizmu.

Nie trzeba oczywiście mówić jak ogromny wpływ wzrosty na rynku ropy będą miały na ceny paliw na naszych stacjach. Mam takie wrażenie, że poziom 6 zł za litr benzyny, czy diesla, może być wkrótce wyłącznie pobożnym życzeniem. Coś mi się wydaje, że wkrótce możemy doznać absolutnego szoku. Obym się mylił.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News