PILNE: Rolnicy załamują ręce. Ceny w sklepach będą zdecydowanie rosnąć. Jaka jest bezpośrednia przyczyna?

PILNE: Rolnicy załamują ręce. Ceny w sklepach będą zdecydowanie rosnąć. Jaka jest bezpośrednia przyczyna?

paliwo diesel benzyna

Podaj dalej

Ceny w Polsce wkrótce będą drastycznie rosnąć. Niestety – już teraz musimy się na to przygotować. Każdy dzień przynosi coraz to nowsze, bardziej negatywne scenariusze. Rolnicy załamują ręce – nie mają alternatywy. Żywność będzie drożała z każdym tygodniem.

Agresja wojsk rosyjskich na Ukrainę niesie za sobą ogromne konsekwencje. Odczujemy je również my – każdy z nas. Ceny w sklepach z tygodnia na tydzień będą coraz większe. Nie można utrzymywać cen na tym samym poziomie, skoro ceny wszystkiego dookoła rosną. Koszmarnie drożeją m.in. nawozy. Rolnicy załamują ręce, kiedy widzą kolejne cenniki. To sytuacja bez wyjścia – zaznacza „Interia”.

ceny produkty żywność
fot. pixabay

Największe firmy nawozowe ograniczają eksport. To oczywiste w dobie tego, co obserwujemy. Ważniejsze są rodzime rynki, niż te, na które się towary eksportuje. „Interia” dodaje, że problemy mają też polscy giganci. Wszyscy tną produkcję, wszędzie są jakieś problemy, ograniczenia. A to sprawia, że ceny nawozów rosną i rosły będą nadal.

PILNE: Europa zrywa z ropą naftową z Rosji? To może oznaczać, że gaz podrożeje kilkukrotnie

To kolejny sygnał mówiący nam o tym, że żywność wkrótce podrożeje. Tak samo jak mówią nam o tym ograniczone dostawy oleju, czy zbóż. Jak rosnące ceny pszenicy, żyta, ziemniaków, tłuszczu, mleka itd. Nie ma sensu tutaj wymieniać i zagłębiać się w szczegóły. Krótko mówiąc, przez wojnę drożeje wszystko. Wszystko co związane z cenami żywności.

ceny produkty żywność
fot. pixabay

Bo to nie tylko same produkty, nie tylko procesy produkcyjne, ale też logistyka. Coraz droższa ropa naftowa, coraz droższe paliwa, oznaczają coraz droższy transport. Do tego drożejący prąd i gaz. Nie możemy liczyć na jakieś zamrożenie cen – na to, że ktoś obieca nam, że ceny towarów w sklepach będą takie same. Skoro wszystko dookoła drożeje… no cóż.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News