PILNE: Przedsiębiorcy masowo wykupują auta. Leasing jako forma finansowania zakupu się kończy!

PILNE: Przedsiębiorcy masowo wykupują auta. Leasing jako forma finansowania zakupu się kończy!

leasing wykup samochodu samochód na firmę firmowy (4)

Podaj dalej

Czy leasing traci w tym momencie jakikolwiek sens? Nowe przepisy sprawiły już teraz, że przedsiębiorcy masowo wykupują samochody i kończą umowy. To może być koniec tej niezwykle popularnej formy finansowania zakupu aut.

Dlaczego leasing traci sens? Wszystko przez wchodzący w życie od stycznia Polski Ład. Do tej pory można było finansować w ten sposób zakup auta. Po spłacie wszystkich rat dochodziło do wykupu samochodu na własność prywatną. Po okresie minimum pół roku samochód można było sprzedać dalej bez zapłaty podatku oraz składki zdrowotnej. Był to niemal idealny sposób na zakup nowego auta.

leasing wykup samochodu samochód na firmę firmowy
fot. pixabay

Po wejściu nowego ładu to się zmieni. Owszem – nadal będzie można sprzedać samochód bez płacenia podatku dochodowego i składki zdrowotnej po wykupieniu go na własność. Problem w tym, że w taki sposób sprzedać będzie można go dopiero 6 lat po wykupie! A zatem przyjmijmy, że bierzemy samochód w leasing na 5 lat. Po tym okresie go wykupujemy. I aby go sprzedać bez podatku musimy poczekać nie pół roku, jak do tej pory… a aż 6 lat!

To by oznaczało, że wielu przedsiębiorców skazuje się w taki sposób nawet na 11 lat użytkowania tego samego pojazdu. Nie trzeba dodawać, że samochód używany w firmie po takim czasie może się już do niczego nie nadawać. Jak czytamy w tekście „Interii” – opcje będą wtedy wyłącznie dwie. Sprzedaż auta i zapłata podatku, który może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, albo ciągłe naprawy wyeksploatowanego samochodu.

leasing wykup samochodu samochód na firmę firmowy
fot. pixabay

Co teraz?

Czy przedsiębiorcy ot tak pogodzą się z nowym stanem rzeczy? Na pewno nie. I mówi o tym dosadnie już sam grudzień, a nawet listopad. Firmy masowo wykupują wszystkie samochody objęte umową leasingową. Rozpisują się na ten temat portale, ale da się to usłyszeć również w prywatnych rozmowach. Ludzie za wszelką cenę szukają wolnych pieniędzy, aby tylko wykupić samochody przed końcem tego roku.

leasing wykup samochodu samochód na firmę firmowy
fot. pixabay

I to mówi nam jasno, jak przedsiębiorcy będą spoglądali w kierunku nowych zasad leasingu. Sprawa jest prosta – nikt, albo prawie nikt nie będzie tym zainteresowany. I nie powinniśmy się temu ani trochę dziwić, bo nowe przepisy są po prostu fatalne. To rozpoczyna też kolejną dyskusję. Co ze sprzedażą nowych aut w Polsce w ogóle? „Interia” przypomina, że 75% nowych aut w naszym kraju kupowanych jest na firmę. Nie trzeba mówić, że większość z nich finansowana była z leasingu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News