PILNE: Potężna podwyżka cen paliw! Co się dzieje na polskich stacjach? Benzyna i diesel mocno w górę!

PILNE: Potężna podwyżka cen paliw! Co się dzieje na polskich stacjach? Benzyna i diesel mocno w górę!

paliwo diesel benzyna ceny paliw cena ropa naftowa euro dolar

Podaj dalej

Jeden tydzień przyniósł na polskich stacjach potężną podwyżkę cen. Benzyna i diesel zdecydowanie podrożały. Nie takich informacji spodziewaliśmy się po kolejnym notowaniu średnich cen paliw w naszym kraju.

Jak w każdą środę portal „e-petrol” zaprezentował nam średnie ceny detaliczne paliw w Polsce. O ile jeszcze przed tygodniem panowały znakomite nastroje i wszyscy cieszyli się z ogromnych obniżek spowodowanych obniżką podatku VAT… tak teraz jest zgoła inaczej. Co się dzieje na polskich stacjach paliw?

diesel benzyna paliwo podwyżka cen ceny paliw
fot. pixabay

W ubiegłym tygodniu wśród kierowców zapanowała euforia. Z danych „e-petrol” wynikało, że w środę, 2 lutego, czyli dzień po obniżce VAT na paliwo, benzyna bezołowiowa 95-oktanowa kosztowała średnio 5,19 zł za litr. Za litr diesla płaciliśmy z kolei 5,28 zł. Biorąc pod uwagę, że jeszcze dwa miesiące temu tankowaliśmy paliwo na polskich stacjach za 6 zł… nie było na co narzekać.

Dzisiaj natomiast wiele osób może przeżyć szok. Z danych „e-petrol” wynika, że benzyna 95-oktanowa kosztuje aktualnie średnio 5,26 zł za litr. To wzrost ceny o 7 groszy względem ubiegłego tygodnia! Jeśli chodzi o diesel, to średnia cena wynosi aktualnie 5,31 zł – o 3 grosze więcej, niż tydzień temu.

diesel benzyna paliwo podwyżka cen ceny paliw
fot. pixabay

Na pewno nie takich informacji się spodziewaliśmy. Prosta matematyka sugeruje nam, że jeśli w kolejnych tygodniach benzyna będzie drożeć tak samo, jak teraz, to poziom 5,80 (sprzed obniżki VAT) osiągniemy za mniej, niż 2 miesiące. Oczywiście to wyłącznie przy założeniu, że benzyna nadal drożałaby co tydzień o 7 groszy. Ale to tylko pokazuje skalę podwyżek, jakie obecnie zastaliśmy.

Na koniec dodajmy, że benzyna 98-oktanowa kosztuje aktualnie średnio 5,51 zł za litr, zaś LPG to koszt 2,69 zł za litr.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News