PILNE: Polska ofiarą unijnych przepisów? Dlaczego węgiel musimy sprowadzać z Rosji? O co tu chodzi?

PILNE: Polska ofiarą unijnych przepisów? Dlaczego węgiel musimy sprowadzać z Rosji? O co tu chodzi?

wzrost ceny węgiel

Podaj dalej

Agresja wojskowa Rosji na Ukrainę otworzyła nam oczy na wiele różnego rodzaju spraw. To, o czym mówi się od samego początku wojny, to surowce. Dlaczego świat jest uzależniony od Rosji? Dlaczego musimy brać od nich węgiel, skoro mamy swoje kopalnie… a w przeszłości mieliśmy nawet więcej?

Wojna na terenie Ukrainy sprawiła, że zastanawiamy się nad coraz większą liczbą aspektów związanych z biznesami z Rosją. Cały świat chciałby się uniezależnić od tyrana – to oczywiste. Nie do końca może to zrobić, bo Rosjanie kontrolują wiele rynków. Eksportują przede wszystkim ropę naftową, gaz ziemny, ale też chociażby węgiel – również do Polski. Co dla mnie w pewnym sensie jest kompletnie niewytłumaczalne.

węgiel polska rosja kopalnie
fot. pixabay

Rosja atakując Ukrainę narobiła sobie nie lada problemów. Odwracają się od niej kolejne kraje – wycofują się firmy, nikt nie chce prowadzić z nimi żadnych rozmów. To porażka Władimira Putina. Przecież w pewnym momencie Europa jadła mu z ręki – miał nowe kontrakty, eksportował wszystko, co się dało i to w coraz większych ilościach. Swoim jednym ruchem wszystko to przekreślił. Sprawił, że Europa się od niego odwraca i nie chce prowadzić z nim żadnych interesów. Kryzys w Moskwie będzie odczuwalny latami. Mówi się już teraz, że Rosja może podnosić się gospodarczo po tej wojnie 20-30 lat.

PILNE: Polskie miasto wprowadza strefę czystego transportu! Diesel tam nie wjedzie? Co z mieszkańcami?

Od kilku tygodni nieprzerwanie mówi się o tym, że trzeba się uniezależnić od rosyjskich surowców. Ja mam inne pytanie – dlaczego w ogóle się od nich uzależniliśmy? Rozumiem, że pod względem ropy naftowej, czy gazu ziemnego, w pewnym sensie może nie było innego wyjścia. Teraz musimy szukać innych kontraktów, innych dostawców – jasne. Mówi się, że ropę będziemy – my, Europa – ściągać być może z Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, może z Iranu. Na gaz też są jakieś pomysły bo europejska gospodarka od pewnego czasu starała się zdywersyfikować źródła dostaw.

węgiel polska rosja kopalnie
fot. pixabay

To dla mnie niezrozumiałe…

Ale węgiel? Zacznijmy w ogóle od tego, dlaczego Polska musi sprowadzać z Rosji węgiel? W 2020 roku ogólny import tego surowca wyniósł 12,8 milionów ton. Aż 9,4 milionów ton sprowadziliśmy z Rosji – zaznacza „wnp.pl”. Moje pytanie jest zasadnicze – dlaczego w Polsce zamykane są kopalnie – nasze, własne kopalnie – skoro potem tak czy inaczej musimy ten węgiel ściągać i kupujemy go z zagranicy – od Rosjan na przykład. Przecież to jest jakieś kuriozalne.

Posiadasz taką aplikację? Ta nawigacja jest szkodliwa. Natychmiast usuń ją ze swojego telefonu!

Ja rozumiem, że Unia Europejska wymyśliła sobie „zeroemisyjność”. Że teraz wszystko ma być trendy, fit, eko itd. To znaczy nie rozumiem tego, ale mniejsza z tym. Nagle w Europie zakazuje się wszystkiego, co związane z węglem. Wygasza się kopalnie (oczywiście niektóre, bo inne sobie działają nadal jak gdyby nigdy nic), zakazuje się wszystkiego co związane z tradycyjnymi paliwami. W ten sposób – poniekąd – jesteśmy zmuszeni do importowania niektórych surowców.

fot. pixabay

Od 1994 do 2005 roku w Polsce zamknięto 38 kopalń. Teraz zamyka się kolejne – tu plan likwidacji 13 kopalń, tu coś jeszcze, tu zamknięcie wszystkich kopalń do 2049 roku itd. Ja się pytam, dlaczego? W imię czego? Żebyśmy znowu musieli narzekać na to, ile to musimy importować z Rosji i jak to nie mamy wyjścia? Nie warto byłoby się skupić na tym, co mamy? Na naszym węglu, na naszych kopalniach, naszych surowcach? Musimy po wszystko latać do Rosji? Węgiel może odegrać wkrótce bardzo ważną rolę. Coraz bardziej zwiększa się na niego zapotrzebowanie. Chiny, Rosja rosną w siłę. Może warto to przemyśleć?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News