PILNE: Ogromna ulga finansowa w OC? Jak zakwalifikować się na obniżkę kwoty ubezpieczenia?

PILNE: Ogromna ulga finansowa w OC? Jak zakwalifikować się na obniżkę kwoty ubezpieczenia?

wypadek kolizja ubezpieczenie oc ulga finansowa zniżka obniżka

Podaj dalej

Jedna ze stałych opłat, które trzeba ponieść co roku w związku z posiadaniem samochodu, to ubezpieczenie OC. Wielu kierowcom obowiązek ten się bardzo nie podoba. Czy istnieje możliwość, aby obejmowała nas ulga, obniżka kwoty tego ubezpieczenia?

OC to potoczna nazwa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. To ubezpieczenie, które daje ubezpieczonemu ochronę finansową w razie, gdyby spowodował szkodę wyrządzoną w następstwie czynu niedozwolonego i był zobowiązany do jej naprawy. Tyle mówi definicja. W skrócie – jeśli spowodujesz wypadek i będziesz zobowiązany do naprawy czyjegoś samochodu, OC pokryje koszty tych napraw.

wypadek kolizja ubezpieczenie oc ulga finansowa zniżka obniżka
fot. pixabay

Słyszy się o tym, że wielu osobom obowiązkowy charakter tego ubezpieczenia niezbyt się podoba. Są tacy, którzy twierdzą, że jeżdżą przepisowo, nigdy nie popełniają żadnych wykroczeń, nie przekraczają dopuszczalnej prędkości i według nich prawdopodobieństwo spowodowania wypadku jest znikome, jeśli nie zerowe. Czysto teoretycznie jest w tym trochę prawdy.

Podkreślam – czysto teoretycznie – możesz w całym swoim życiu nie spowodować nawet jednej kolizji, ani wypadku drogowego. Jesteś wzorowym kierowcą, który nie ma sobie nic do zarzucenia, ale rokrocznie musisz oddawać jakiemuś funduszowi swoje pieniądze. Natomiast popatrzmy też na temat z drugiej strony. Co jeśli się zagapisz, zaśniesz, zasłabniesz – różnie bywa. Co jeśli jednak spowodujesz wypadek? Jakie wtedy jest zabezpieczenie? No właśnie – żadne.

wypadek kolizja ubezpieczenie oc ulga finansowa zniżka obniżka
fot. pixabay

Ulga w OC? Jak otrzymać zniżkę?

Istnieje pewien system, który teoretycznie pozwoliłby na obniżkę kwoty ubezpieczenia. Jest to system, który stosowany jest, czy był, w niektórych krajach, szczególnie w odniesieniu do młodych kierowców, którzy dopiero co zdali egzamin na prawo jazdy. Mianowicie, chodzi o coś pokroju „czarnej skrzynki” – specjalne urządzenie rejestrujące twój styl jazdy. Urządzenie monitoruje chociażby to, czy przekraczasz dopuszczalną prędkość, czy zatrzymujesz się na znaku stop, jaki jest twój styl jazdy itd.

fot. pixabay

Jeśli – na podstawie różnych parametrów – system stwierdzi, że jesteś dobrym kierowcą, jeździsz bezpiecznie i nie powodujesz zagrożenia, możesz liczyć na zniżkę w OC. Oczywiście w naszym kraju takie narzędzia to wciąż mrzonka i czysta abstrakcja. Chociaż takie urządzenie mogłoby okazać się przydatne i naprawdę ułatwiłoby niektórym życie.

Wyobrażam sobie jakiś okres próby z takim urządzeniem – na przykład pół roku – po którym można ubiegać się o ulgę w OC. Jeśli jeździsz bezpiecznie i nie stwarzasz na drodze zagrożenia, to dlaczego masz płacić tyle, co piraci drogowi? W pewnym sensie logiczne. Ale czy to kiedykolwiek wjedzie w życie? No cóż, raczej wątpliwe.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News