PILNE: Od 8 sierpnia benzyna w Polsce za 6,90 zł a diesel za 7,07 zł. Sprawdź, gdzie takie ceny

PILNE: Od 8 sierpnia benzyna w Polsce za 6,90 zł a diesel za 7,07 zł. Sprawdź, gdzie takie ceny

paliwo paliwa benzyna diesel brak

Podaj dalej

Już jutro – 8 sierpnia – na stacjach paliw spodziewana jest dosyć duża obniżka cen. Benzyna może kosztować nawet 6,90 zł a diesel nawet 7,07 zł. Skąd taki poziom cen? Jest w tym dużo logiki.

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę na rynku paliw dzieje się coś bardzo dziwnego. Benzyna oraz diesel są koszmarnie drogie – nienaturalnie drogie. I tak całkowicie szczerze, to można się zastanawiać skąd to się wszystko bierze. Szczególnie biorąc pod uwagę, że ropa naftowa kosztuje już tyle samo, co przed wojną. A nawet trochę mniej, bo chociażby w miniony piątek zeszła poniżej bariery 93 dolarów za baryłkę, a ostatnie dni przed wojną to ropa na poziomie 94-95 dolarów.

benzyna diesel cena paliwo paliw ceny
fot. freepik.com – MrDm

Skoro ropa jest już tańsza, niż przed wojną, to nie rozumiem dlaczego my za paliwo wciąż płacimy o 2 zł więcej, niż przed początkiem tej rosyjskiej agresji? Pamiętacie – jeszcze na początku lutego paliwo w Polsce kosztowało jakieś 5,15-5,20 zł za litr. W środę 3 sierpnia średnie ceny paliw w naszym kraju wynosiły odpowiednio 7,19 zł za benzynę i 7,45 zł za diesel. Ponad 2 zł więcej – dlaczego? Na jakiej zasadzie?

Od 17 września dostaniesz mandat w wysokości nawet 8500 zł? Kierowcy – musicie na to uważać

Natomiast to może się w kolejnych dniach zmienić. Paliwo zacznie tanieć i to bardzo wyraźnie. Ewidentnie wskazuje na to to, co aktualnie dzieje się w polskich rafineriach. Mianowicie, od długiego czasu obserwujemy spadki cen. Jeszcze miesiąc temu za metr sześcienny paliwa trzeba było zapłacić grubo ponad 7000 zł. Teraz ceny zbliżają się do 6000 zł i wkrótce spadną poniżej tego poziomu. To bardzo dobre informacje.

benzyna diesel cena paliwo paliw ceny
fot. freepik.com – shyachlo

Po ile będzie paliwo?

20 lipca benzyna w rafineriach polskich kosztowała średnio 6606 zł. Aktualnie – 6 sierpnia – kosztowała już 6062 zł. Oznacza to ni mniej ni więcej obniżkę o 544 zł na metrze sześciennym. W przeliczeniu można przyjąć, że powinno to przynieść obniżkę ceny o 0,54 zł na litrze. Sprawdzamy ile kosztowała benzyna 20 lipca? 7,44 zł za litr. Uwzględniając zakładany poziom obniżki, w kolejnych dniach benzyna powinna więc kosztować ok. 6,90 zł.

Wracają szczepienia i maseczki? Minister zdrowia zabrał głos. Nadchodzi kolejna fala zarażeń

A diesel? 20 lipca w rafineriach olej napędowy można było dostać za 7033 zł za metr sześcienny. 6 sierpnia ta cena wynosiła już 6514 zł. A zatem tutaj mamy równie potężną obniżkę ceny – o równo 519 zł na metrze sześciennym, co powinno dać 0,52 zł na litrze. Sprawdzamy cenę oleju napędowego z 20 lipca – 7,59 zł. Uwzględniając obniżki paliw w rafinerii, diesel w kolejnych dniach powinien kosztować w okolicach 7,07 zł.

Benzyna w Polsce już za 4,80 zł a diesel za 5,31 zł! Sprawdź gdzie już dziś jest taka promocja!

Oczywiście to wyłącznie teoria. Należy pamiętać o tym, że stacje dosyć niechętnie obniżają cenę paliwa. W ostatnim czasie zaczynają też rosnąć marże stacji. Więc teoretycznie my płacimy za paliwo wciąż tyle samo, ale stacja zarabia coraz więcej. Czy 7 zł na litrze to już pułap, na którym spokojnie można podnosić marże i więcej zarabiać? No cóż – odpowiedź na to pytanie pozostawiam wam samym.

Źródło danych: „e-petrol”

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News