PILNE: Od 17 września - dostaniesz dwa mandaty i zabiorą ci prawo jazdy! Kierowcy już krytykują taryfikator

PILNE: Od 17 września - dostaniesz dwa mandaty i zabiorą ci prawo jazdy! Kierowcy już krytykują taryfikator

fotoradar mandat kara

Podaj dalej

17 września 2022 roku w życie wejść ma nowy taryfikator. Istnieje według niego możliwość, w której dostaniesz dwa mandaty i stracisz swoje prawo jazdy. Kierowcy już krytykują pomysł i sugerują, aby ktoś zastanowił się co najlepszego wyprawia…

Dopiero co w życie wszedł nowy, drastyczny taryfikator mandatów, a nasz wspaniały rząd już ma przygotowany kolejny. Tak – ten ze stycznia jest takim sukcesem, że w Polsce jest coraz więcej wypadków. Ale to nic – na pewno jedno nie ma nic wspólnego z drugim. No cóż – 17 września w Polsce obowiązywać zacznie nowy taryfikator. Najważniejsza zmiana? Dostaniesz dwa mandaty, zabiorą ci prawo jazdy.

prawo jazdy mandat
Fot. pixabay.com

Ma to związek przede wszystkim z tym, że za jedno wykroczenie można będzie otrzymać nie 10 punktów karnych – jak ma to miejsce teraz – ale aż 15. O ile jeszcze teraz prawo jazdy można stracić dopiero za trzecim wykroczeniem, tak od 17 września wystarczą już tylko dwa. Tak – w skrócie oznacza to, że dostając dwa mandaty możesz jednocześnie stracić uprawnienia do kierowania pojazdami.

Ten przepis to kuriozum! Polscy kierowcy grzmią i pytają – dlaczego to wyprzedzanie jest zabronione?

Oczywiście nie za wszystko kierowca dostanie 15 punktów karnych. Natomiast pełne 15 punktów można będzie dostać m.in. za przekroczenie prędkości o 51 km/h i więcej, za kierowanie po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości, za ominięcie pojazdu, którzy zatrzyma się aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu, czy też za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim.

prawo jazdy mandat
fot. pixabay

Absurd goni absurd…

Teoretycznie może dojść do takiej sytuacji, że kierowca nie zauważy pieszego, który chce wejść na przejście dla pieszych i nie ustąpi mu pierwszeństwa. To już będzie dla niego oznaczało 15 punktów. Parę godzin później przekroczy prędkość na autostradzie albo drodze ekspresowej o 31 km/h – o co umówmy się, nie jest wcale jakoś bardzo trudno. Za to dostanie kolejne 10 punktów. Efekt? 25 punktów, czyli po prawie jazdy.

Kup teraz – opony w mega promocji!

No cóż – łatwo się domyślić, że kierowcy są zachwyceni tymi pomysłami. A jeszcze dodajmy do tego fakt, że punkty nie będą się kasować po roku, tylko po dwóch latach. Jeszcze lepiej. A to, że w ogóle nie będzie kursów kasujących punkty? Idealnie… Komuś ewidentnie zależy na tym, aby polskie drogi były puste. Ale wtedy będzie bezpiecznie dla pieszych – tylko sobie wyobraźcie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News