PILNE: Od 1 stycznia za paliwo zapłacisz tylko kartą? Gotówka nie będzie już akceptowana?

PILNE: Od 1 stycznia za paliwo zapłacisz tylko kartą? Gotówka nie będzie już akceptowana?

paliwo płatność gotówka karta stacja paliw benzyna diesel

Podaj dalej

Czy wkrótce – dokładniej od 1 stycznia – za paliwo będzie można zapłacić wyłącznie kartą? Gotówka raz na zawsze zniknie z naszego świata? Okazuje się, że nie można tego tak do końca wykluczyć. Coś ewidentnie jest na rzeczy.

Płatność za paliwo wyłącznie kartą? Z jednej strony pomysł wydaje się kontrowersyjny. Ale z drugiej – dlaczego nie? Mamy rok 2022 i wydaje mi się, że każdy ma swoją kartę płatniczą. A jeśli nie wszyscy – co jestem w stanie sobie wyobrazić – to kierowcy są jednak taką grupą osób, która swoją kartę raczej posiada. A jeśli nie – może to najwyższa pora na to, aby ją założyć. Świat opiera się na płatnościach bezgotówkowych.

paliwo płatność gotówka karta stacja paliw benzyna diesel
fot. freepik.com – irenemiller

Już 1 stycznia zmienić mają się przepisy w Polsce. Będą one dotyczyły płatności – a konkretniej tych płatności bezgotówkowych. Wedle nowego przepisu przy transakcji pomiędzy konsumentem i przedsiębiorcą przekraczającej 20 tysięcy zł, będzie to musiała być transakcja bezgotówkowa. Przy transakcjach B2B obowiązkiem będą objęci wszyscy przy każdej transakcji powyżej 8 tysięcy złotych. Po co nam ta gotówka?

Benzyna dostępna jest tam za 5,68 zł, diesel za 6,21 zł. Gdzie takie ceny? Jak skorzystać z tej promocji?

Wychodzę z założenia, że gotówka wyłącznie przeszkadza. Pieniądz w formie fizycznej praktycznie do niczego nie jest mi potrzebny. Na razie zmiany dotyczą wyłącznie wybranej części transakcji, natomiast kto wie – być może wkrótce gotówka zostanie całkowicie wycofana z obiegu. To znaczy będzie istniała fizycznie, ale może nie być respektowana w sklepie, czy na stacji paliw.

paliwo płatność gotówka karta stacja paliw benzyna diesel
fot. freepik.com – shyachlo

Dlaczego bez gotówki?

Są kraje, gdzie posiadanie przy sobie zbyt dużej ilości gotówki jest powodem do podejrzeń. Może zatrzymać nas policja i się do tego przyczepić, jeśli funkcjonariusze się zorientują, że mamy przy sobie za dużo pieniędzy. Dlaczego? Bo w cywilizowanych krajach za absolutnie każdą czynność można zapłacić kartą. Muszę od razu zaznaczyć – za każdą legalną czynność, produkt, czy usługę. Każdy, kto prowadzi działalność legalnie, da ci możliwość płatności kartą.

Tego nikt się nie spodziewał! Wraca normalny VAT – benzyna i diesel za ponad 8 zł? Nie o to chodziło…

Oczywiście wciąż – płatności gotówkowe nie są tam wykluczone. Przy zwykłych zakupach, tym bardziej na niewielką kwotę, nie ma żadnego problemu. Tak samo jak policjant nie będzie miał problemu, jeśli powiesz mu, że ta gotówka to po to, że chcesz sobie kupić samochód, telewizor, albo idziesz akurat zabukować sobie wakacje. Te ograniczenia gotówkowe mają przede wszystkim wykluczyć z obiegu różne produkty, czy substancje nielegalne.

Chleb towarem deficytowym? Pieczywa w Polsce braknie już tej jesieni. Ekspert mówi, jak realny to problem

Od 1 stycznia przepisy zostaną zmienione. Za paliwo wciąż będziemy płacili gotówką – jeśli tego chcemy – w tej materii nic się nie zmieni. Przynajmniej na razie. Należy się spodziewać, że prędzej, czy później, ale gotówka zniknie z naszego świata. Nasuwa się tylko pytanie – kiedy?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News