PILNE: Od 1 sierpnia paliwo w Polsce będzie kosztowało 9 zł za litr? Fatalne doniesienia…

PILNE: Od 1 sierpnia paliwo w Polsce będzie kosztowało 9 zł za litr? Fatalne doniesienia…

diesel benzyna ceny paliw

Podaj dalej

Czy już od 1 sierpnia paliwo w Polsce będzie kosztowało 9 zł za litr? I to zarówno w przypadku diesla, jak i benzyny? Najgorsze jest to, że dokładnie taka jest realna, rynkowa cena. Czy coś da się z tym zrobić?

W ubiegłym tygodniu z notowania „e-petrol” wywnioskowaliśmy, że benzyna oraz diesel średnio w Polsce kosztują 7,74 zł za litr. Kolejne notowanie pojawi się w środę, 13 lipca, więc na ten moment musimy opierać się jeszcze o to ubiegłotygodniowe. Skąd więc nagle z 7,74 zł miałoby się zrobić wspomniane przeze mnie wcześniej 9 zł?

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik.com – ruslan-malysh

Przypomnijmy, że w Polsce wciąż obowiązuje kilka tarcz – czy to antyinflacyjnych, czy „antyputinowskich”. W myśl tych przepisów VAT na paliwo jest obniżony ze stawki 23% do 8%. Co to oznacza w rzeczywistości? Pierwotnie tarcza miała obowiązywać do 31 lipca. Od 1 sierpnia za paliwo płacilibyśmy zatem więcej – zgodnie z 23-procentową stawką.

Tankuj tanio, póki możesz. Diesel i benzyna w kolejnych dniach podrożeją – sprawdź jak bardzo

Aktualnie stawka VAT w paliwie wynosi dokładnie 7,4%, co daje 0,57 zł. 23% stawka oznaczałaby VAT na poziomie 1,77 zł. A zatem, z uwzględnieniem powiększonego, normalnego VAT-u, benzyna oraz diesel nie kosztowałyby teraz 7,74 zł… a aż 8,94 zł. Stalibyśmy zatem u progu kolejnej magicznej bariery – 9 zł.

Kup teraz – opony w mega promocji!

W tym momencie chciałbym nadmienić, że Niemcy tankują aktualnie benzynę za średnio 8,84 zł. A to oznacza, że gdyby nie tarcze, to normalnie płacilibyśmy za PB95 więcej, niż Niemcy… ale wciąż jednak mniej, niż Czesi, Słowacy, czy Litwini.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News