PILNE: Od 1 grudnia rewolucja! Stracisz prawo jazdy, nawet nie wiesz kiedy to się stanie. Dlaczego?

PILNE: Od 1 grudnia rewolucja! Stracisz prawo jazdy, nawet nie wiesz kiedy to się stanie. Dlaczego?

prawo jazdy punkty karne taryfikator nowe przepisy

Podaj dalej

Prawo jazdy stosunkowo łatwo jest uzyskać i zarazem stosunkowo ciężko stracić. Chociaż są tacy, według których jest odwrotnie – ciężko jest je zdobyć i łatwo stracić. Jakkolwiek by na to nie patrzeć – i ci i ci mają trochę racji. Czy 1 grudnia czeka nas rewolucja?

Jak ciężko jest uzyskać prawo jazdy? Ile osób, tyle odpowiedzi. Jedni uważają, że egzaminy tą banalne i to po prostu formalność. Najpierw zdajesz łatwy, wyuczony teoretyczny, później po prostu pokazujesz, że potrafisz jeździć i tyle. Natomiast są tacy, którzy z tymi egzaminami nie potrafią sobie poradzić. Próby zdawania po kilkanaście razy, poświęcone mnóstwo pieniędzy. A więc łatwo, czy trudno?

prawo jazdy punkty karne taryfikator nowe przepisy
fot. pixabay

To samo pytanie można zadać odnośnie utraty dokumentu. Z jednej strony trudno. Przyznam się wam, że w moim życiu dostałem tylko jeden mandat, za jazdę na nieodpowiednich światłach. Stara historia, punkty dawno się już skasowały. Z mojego punktu widzenia więc prawo jazdy jest stosunkowo ciężko stracić. Ale mam z tyłu głowy, że wystarczy jeden moment. Trochę za szybko w zabudowanym, jakieś 2, 3 głupie manewry itd. – masz po prawku.

Od 1 grudnia stracić uprawnienia będzie można jeszcze łatwiej. Główna zmiana w nowych przepisach ma być taka, że punkty karne będą się kasowały nie po 12, ale po 24 miesiącach. Jak słusznie zauważyła „Interia”, oznacza to, że prawo jazdy będzie można stracić dwukrotnie łatwiej. Na portalu zauważono też, że to ostatni dzwonek, aby zbić sobie punkty szkoleniem. Po 1 grudnia prawdopodobnie nie będzie to już możliwe.

prawo jazdy punkty karne taryfikator nowe przepisy
fot. pixabay

Za co można dostać punkty karne?

Według nowego taryfikatora zmieni się kilka pozycji. Najwięcej za jedno wykroczenie będzie można otrzymać 15 punktów. Np. za jazdę po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, omijanie samochodu, który zatrzymał się, aby udzielić pierwszeństwa pieszym, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, niezatrzymanie się do kontroli policji, przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h itd.

Bardzo surowo karane będą wszystkie wykroczenia związane z nieprawidłowym zachowaniem wobec pieszych. „Gorzej” sytuacja wygląda chyba tylko w przypadku jazdy po spożyciu alkoholu – na dobrą sprawę niezależnie od jego ilości, czy też kwestia przekraczania prędkości. Pisałem, że za przekroczenie prędkości o 50 km/h i więcej grozi 15 punktów. Ale jeśli przekroczymy o 41 km/h, to zgarniemy 13, o 31 km/h 10.

fot. pixabay

A zatem wyobraźmy sobie taką sytuację. Komuś ewidentnie bardzo się spieszy. Na drodze w terenie zabudowanym jedzie 95 km/h (wiadomo – żeby nie stracić prawka). Pieszy stoi przy przejściu i chce przejść, ale naszemu kierowcy się spieszy, więc pędzi dalej. Scenę obserwuje policja i co się dzieje? 15 punktów za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, 13 punktów za przekroczenie prędkości w przedziale od 41 do 50 km/h. I co? I kierowca zgarnia 28 punktów i tak czy inaczej żegna się z prawkiem. Ktoś inny raz nie ustępuje pieszemu pierwszeństwa. 20 miesięcy później jedzie za szybko o 35 km/h… też traci prawko.

Więc jak… łatwo jest stracić, czy trudno?

Przeczytaj również