PILNE: Nowy program – 250 zł dopłaty do telewizora. Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

PILNE: Nowy program – 250 zł dopłaty do telewizora. Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

wsparcie dofinansowanie do zakupu zakup telewizor dekorder telewizora dekodera (3)

Podaj dalej

Kolejne dofinansowanie od rządu? Tym razem przyjęto projekt ustawy, w świetle której będzie można się ubiegać o 250 zł dopłaty do telewizora. Kto będzie mógł skorzystać z tej dopłaty i dlaczego ona w ogóle powstała?

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformowano o tym, że rząd przyjął projekt nowej ustawy. Zakłada ona wsparcie gospodarstw domowych i dofinansowanie. 250 zł na… zakup telewizora i 100 zł na zakup dekodera. Tak – nie mylicie się. Na zakup nowego telewizora i dekodera. Według KPRM ma to związek ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej – podają „wirtualnemedia.pl”.

wsparcie dofinansowanie do zakupu zakup telewizor dekorder telewizora dekodera
fot. pixabay

Chodzi o to, że w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej zmienia się system nadawania z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC. Oczywiście należy podkreślić, że dofinansowanie nie będzie dla każdego. Będzie dotyczyło tych, których sytuacja finansowa nie pozwala na samodzielną wymianę sprzętu bez uszczerbku dla podstawowych potrzeb życiowych – zaznacza portal „wirtualnemedia.pl”.

Kredyt cię przerasta? Raty są za duże? Możesz ubiegać się o wsparcie – do 2000 zł miesięcznie

Z jednej strony rozumiem, o co w tym chodzi. Oczywiście są tacy, którzy natychmiast skrytykują rząd za rozdawnictwo i zapytają, skąd wezmą się na to pieniądze. Odpowiedź jest oczywista. Natomiast… zastanawia mnie jeszcze coś innego. Mianowicie – w czym tak naprawdę ma pomóc dofinansowanie w wysokości 250 zł?

PILNE: Duża obniżka cen za paliwo! Jeszcze dziś zatankujemy diesel i benzynę za mniej, niż 6 zł?

Czy to coś zmieni?

Ustaliliśmy już, że program ma dotyczyć tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na samodzielną wymianę odbiornika. Tych, u których zakup nowego telewizora mógłby się wiązać z uszczerbkiem na podstawowych potrzebach życiowych. Ustalmy zatem, że mówimy tutaj raczej o tych biedniejszych osobach.

wsparcie dofinansowanie do zakupu zakup telewizor dekorder telewizora dekodera
fot. pixabay

W związku z tym, zastanawiam się, co zmieni w ich przypadku 250 zł dofinansowania? Rozumiecie o co mi chodzi – zakup nowego telewizora rzadko wiąże się z kosztem poniżej 2000 zł. Często te ceny sięgają 3, 4, 7 tysięcy… ale to mało istotne. Przyjmijmy, że nowy telewizor można już kupić za te 2000 zł. W takim razie jak sytuację najbiedniejszych osób zmieni fakt, że zamiast tych 2000 zł będą musiały zapłacić 1750 zł? 1750 zł już nie będzie wiązało się z uszczerbkiem na podstawowych potrzebach życiowych, a 2000 zł tak? Trochę to dla mnie niejasne…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News