PILNE: Nie możesz wsiadać za kierownicę w te dni! Zapamiętaj te daty. Grozi ci bardzo wysoki mandat

PILNE: Nie możesz wsiadać za kierownicę w te dni! Zapamiętaj te daty. Grozi ci bardzo wysoki mandat

zakaz ruchu poruszania się dla tirów mandat zakaz jazdy (3)

Podaj dalej

Są takie dni, w których wsiadać za kierownicę po prostu nie wolno. Decyduje o tym sejm i w przyszłym roku takich dni będzie aż 12. Za złamanie przepisu grozi bardzo wysoki mandat. Lepiej sobie zapamiętać te daty.

W które dni nie wolno wsiadać za kierownicę i dlaczego grozi za to wysoki mandat? Stosowne przepisy obowiązują od lat. Dotyczą one głównie niektórych dni świątecznych, kiedy to ruch mógłby być stosunkowo największy. Jak prezentuje się lista dni z zakazem na 2022 rok i kogo ten zakaz będzie dotyczył? Czy zakazu jazdy da się w jakikolwiek sposób uniknąć?

zakaz ruchu poruszania się dla tirów mandat zakaz jazdy
fot. pixabay

1 stycznia
17, 18 kwietnia
1, 3 maja
5 czerwca
16 czerwca
15 sierpnia
1 listopada
11 listopada
25, 26 grudnia

To lista dni, w których w przyszłym roku obowiązywał będzie zakaz ruchu dla pojazdów oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. We wszystkie te dni kierowcy takich pojazdów nie będą mogli wsiadać za kierownicę od godziny 8:00 do 22:00, co przewiduje rozporządzenie ministra transportu.

fot. pixabay

Jak widzimy, na liście znalazły się święta – Nowy Rok, Święta Wielkanocne, święta związane z Majówką, Zielone Świątki, Boże Ciało, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości oraz oczywiście Święta Bożego Narodzenia. We wszystkie te dni – jak już wcześniej wspominałem – obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów i zespołów pojazdów o dop. masie całkowitej pow. 12 ton od 8 rano do 22.

To jeszcze nie wszystko!

Zakaz poruszania będzie obowiązywał nie tylko w wyżej wymienione dni. W dzień poprzedzający każde święto państwowe, za wyjątkiem Bożego Narodzenia, Nowego Roku oraz Święta Trzech Króli, wyżej wspomniane pojazdy nie mogą się poruszać w godzinach od 18:00 do 22:00.

A to nadal nie koniec, bo jest jeszcze zakaz obowiązujący w wakacje, a konkretniej w weekendy. W każdy piątek wakacji zakaz obowiązuje od 18:00 do 22:00, w każdą sobotę od 8:00 do 14:00, zaś w każdą niedzielę od 8:00 do 22:00. Z zakazu, oczywiście oprócz wszelkiego rodzaju służb, zwolnione są firmy zajmujące się przewozem żywych zwierząt, artykułów spożywczych, czy też takich artykułów, które szybko się psują. Zwolnienie z zakazuj dotyczy również przesyłek pocztowych.

zakaz ruchu poruszania się dla tirów mandat zakaz jazdy
fot. pixabay

Mandat? Dla kierowcy nawet 500 zł. Natomiast jeszcze więcej może zapłacić firma. Łącznie kwota kary może wynieść 3500 zł. Czy te zmiany były konieczne? Ile osób, tyle różnych opinii. Kierowcy osobówek na pewno się cieszą, bo podróżując przez Polskę we wszystkie te dni mają „luz” na drogach i nie muszą się przejmować sznurami tirów. Oczywiście dla wszelkiego rodzaju firm transportowych może być to pewnego rodzaju utrudnienie.

Źródło: Interia

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News