PILNE: Nadchodzi zmiana czasu! Nie zapomnij, aby nie mieć kłopotów. Sprawdź kiedy zmieniamy czas

PILNE: Nadchodzi zmiana czasu! Nie zapomnij, aby nie mieć kłopotów. Sprawdź kiedy zmieniamy czas

zmiana czasu zmiana godzin zmiany czas letni zimowy

Podaj dalej

Wielkimi krokami nadchodzi kolejna zmiana czasu. Kiedy dokładnie należy przestawić zegary i w jaki sposób? Sprawdź, aby później nie mieć kłopotów i nieprzyjemności i wszędzie być na czas! Nie zapomnij też o zegarku w samochodzie.

Kiedy czeka nas kolejna zmiana czasu? To już niedługo, bowiem zegarki przestawiać będziemy w nocy z 30 na 31 października. Tym razem zmienimy godzinę z 3:00 na 2:00, co oznacza, że teoretycznie pośpimy o godzinę dłużej. Oczywiście nie jest to dobra informacja dla pracujących w tę noc – oni będą musieli zostać w pracy o godzinę więcej, niż zwykle.

zmiana czasu zmiana godzin zmiany czas letni zimowy
fot. pixabay

Wokół zmian czasu mamy wiele kontrowersji. Już na początku 2019 roku władze Unii Europejskiej przyjęły projekt zakładający znoszenie zmian czasu. Wszyscy mielibyśmy pozostać przy jednym czasie i nie zmieniać go w trakcie roku. Natomiast jak sami widzicie, mamy koniec 2021 roku i nic się w tej kwestii nie zmieniło. Prace na ten moment zostały wstrzymane. Niestety…

Niestety, bo krążą głosy, że teraz prace mają znów ruszyć i kolejnej zmiany ma już nie być. To byłaby fatalna informacja. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że pojawili się jacyś „eksperci”, którzy twierdzą, że naturalnym dla nas jest czas zimowy i już na wiosnę nie powinniśmy przestawiać godzin. Jest to pomysł i teza co najmniej kontrowersyjna.

Który czas jest lepszy?

Podajmy sobie teraz kilka liczb, cyferek. Jeśli chodzi o Warszawę, to w tym roku najwcześniej słońce wstawało o godzinie 4:16, w okolicach połowy czerwca. Z kolei najpóźniej słońce zaszło tam o godzinie 20:59. Oczywiście te godziny mogą się różnić w wielu miejscach w Polsce. Dla przykładu w Szczecinie słońce wstało najwcześniej o 4:36, a zaszło o 21:32, w Rzeszowie pojawiło się o 4:23 i znikło o 20:43 a w Suwałkach wschód odnotowano o 3:58, przy zachodzie o 21:04. Jak widzicie – to zależy…

zmiana czasu zmiana godzin zmiany czas letni zimowy
fot. pixabay

Natomiast możemy przyjąć jakąś średnią, jakiś wyznacznik. Niech to będzie geometryczny środek kraju, czyli miejscowość Piątek. Tam w tym roku najwcześniej słońce pojawiło się o godzinie 4:23, zaś najpóźniej zaszło o 21:05. A teraz wyobraźmy sobie, że po słowach jakiegoś „geniusza” zostajemy przy czasie zimowym. Nagle słońce wschodzi o… 3:23, a w niektórych miejscach nawet przed 3 w nocy! Jednocześnie w lecie zabiera się nam godzinę wieczorkiem i słońce nie zachodzi o 21, a o 20… a w niektórych miejscach nawet przed 20.

Z drugiej strony wyobraźmy sobie, że zostaje jednak czas letni. Czyli, że nie zmieniamy w październiku, albo odwrotnie – że po raz ostatni zmieniamy czas w marcu. W tym przypadku w lecie słońce wstaje po 4 i chowa się około 21, zaś w zimie… wschodzi przed 9 i zachodzi około 17. OK – na pozór jest to dosyć późno, natomiast czy to aż tak duża różnica? W sumie tak czy inaczej budzimy się do pracy kiedy jest ciemno, a z drugiej strony mamy dłuższe popołudnia – bez sytuacji, kiedy słońce chowa się o 15:30…

Czy to naprawdę aż tak istotne?

Oczywiście wiele osób w tej kwestii robi większe zamieszanie, niż rzeczywiście powinno. Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia. Człowiek do wszystkiego jest się w stanie przyzwyczaić. Natomiast rzeczywiście, jeśli już mielibyśmy zostać przy jednym czasie… to niech to będzie ten czas letni. Naprawdę chcecie, aby w lato robiło się jasno przed 3 w nocy? W tym wakacyjnym, wypoczynkowym czasie chyba lepiej mieć jedną godzinę słońca więcej wieczorem, niż w czasie snu?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News