PILNE: Na rowerze nie jesteś bezkarny! Wyliczenia są fatalne – mandat nawet 4500 zł dla rowerzysty?

PILNE: Na rowerze nie jesteś bezkarny! Wyliczenia są fatalne – mandat nawet 4500 zł dla rowerzysty?

mandat rower alkohol (2)

Podaj dalej

Mandat w wysokości nawet 4500 zł dla rowerzysty? To możliwe – jadąc na rowerze nie jesteś bezkarny. Nadal podlegasz przepisom ruchu drogowego i za niektóre przewinienia możesz zapłacić bardzo, bardzo dużo.

Z jakiejś przyczyny w polskim społeczeństwie utarło się, że jadąc na rowerze jesteś bezkarny. Że żaden mandat cię nie dotyczy, policja cię nawet nie zatrzyma do żadnej kontroli, więc możesz robić wszystko. Czy ma to cokolwiek wspólnego z prawdą? Oczywiście, że nie. I niektórzy rowerzyści po zmianie taryfikatora zdążyli się już o tym bardzo boleśnie przekonać.

mandat rower alkohol
fot. pixabay

Zacznijmy od tego, że rowerzysta normalnie może dostać mandat za jazdę pod wpływem alkoholu. Grozi mu za to kara w wysokości 2500 zł – tak samo jak kierowcy samochodu. Nawet za jazdę po użyciu alkoholu, czyli w przedziale między 0,2 a 0,5 promila zawartości alkoholu w organizmie, grozi mandat w wysokości 1000 zł. To, że akurat jedziemy na rowerze, nie ma tu żadnego znaczenia.

Czy paliwo w Polsce jest drogie? 11,27 zł za benzynę i 10,92 zł za diesla – to jest prawdziwy koszmar

A teraz zaznaczmy, że mandaty mogą się sumować. Wyobraźmy sobie w tym momencie, że rowerzysta pod wpływem alkoholu przejeżdża na czerwonym świetle czy przy migających sygnałach przez przejazd kolejowy. Nie mówiąc o sytuacji, w której przejazd jest w ogóle zamknięty. W tym momencie mandaty się sumują i taki kierowca za oba przewinienia płaci mandat 4500 zł.

mandat rower alkohol
fot. pixabay

„Autokult” podaje przykład rowerzysty, który zapłacił niedawno karę w wysokości 4000 zł. Za co? Pod wpływem alkoholu doprowadził do kolizji z zaparkowanym samochodem. Pamiętajcie o tym – nie traktujcie roweru jako środka transportu, na którym jesteście bezkarni.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News