PILNE: Na przestrzeni roku olej podrożał o 90%! Co z innymi produktami? To jeszcze nie koniec!

PILNE: Na przestrzeni roku olej podrożał o 90%! Co z innymi produktami? To jeszcze nie koniec!

olej ceny

Podaj dalej

Jesteście ciekawi jak w dłuższej perspektywie zadziałała tarcza antyinflacyjna? Czy produkty spożywcze potaniały? Najlepszym przykładem wszechobecnego dobrobytu niech będzie olej. Ten sam, który na przestrzeni roku podrożał o 90%.

W lutym w Polsce działać zaczęła tarcza antyinflacyjna. Oznaczało to m.in. obniżkę VAT na paliwo i żywność. Oczywiście, jak to w naszym kraju, obniżka oznaczała w praktyce podwyżkę. Jeszcze przed obniżką VAT część sklepów podniosła ceny większości produktów. Potem obcięli te produkty o VAT i chwalili się, jaka to wielka przecena. Nie wspominając, że jeszcze tydzień wcześniej, nawet z tym VAT-em, i tak było taniej.

olej ceny
fot. pixabay

Natomiast nie rozmawiajmy teraz o tym, co wydarzyło się na początku lutego, czy tam w ostatnim tygodniu stycznia. Czy tarcza antyinflacyjna zadziałała? Czy w polskich sklepach jest taniej? No… wiadomo. Za przykład możemy podać chociażby olej. Podrożał on na przestrzeni roku – w porównaniu do lutego 2021 – o 90%. Generalnie wszystkie produkty tłuszczowe podrożały o niemal 67%.

PILNE: Duży dodatek do paliwa? To będzie ulga dla kierowców – przyjęcie przepisów to formalność

Najgorsze jest to, że te podwyżki się nie zakończyły. Problem jest taki, że większość importowanych zbóż, roślin oleistych, pszenicy itd. pochodzi z Ukrainy, bądź Rosji. Co za tym idzie, dostawy będą bardzo mocno ograniczone, a to, co już przyjedzie – o ile w ogóle przyjedzie – będzie koszmarnie drogie.

olej ceny
fot. pixabay

Będzie jeszcze gorzej

Droższe będzie też mięso. Już w lutym zarejestrowano wzrost cen o średnio 25% w porównaniu do lutego 2021. A teraz będzie jeszcze drożej – mniej paszy oznacza wyższą cenę – wyższa cena paszy oznacza wyższą cenę mięsa. Do tego dochodzą jeszcze koszty paliwa, bo jakoś to wszystko trzeba transportować, dystrybuować.

PILNE: Ceny paliw w kwietniu mocno w górę? Ta niepokojąca prognoza może się sprawdzić

W lutym 2022 roku ogólnie w sklepach było o 10% drożej, niż w lutym 2021 roku. Oczywiście w przypadkach niektórych produktów te podwyżki dochodziły do 90% – jak w przypadku oleju, o 40% w przypadku margaryny, o 35% w przypadku wołowiny itd. I najgorsze jest to, że to nie jest koniec podwyżek. Wojna Rosji z Ukrainą dopiero przyniesie do nas falę podwyżek. Najgorsze spodziewane jest na połowę tego roku…

Źródło: WP

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News