PILNE: Masz taki samochód? Nie możesz nim jeździć! Mandat może być potwornie wysoki

PILNE: Masz taki samochód? Nie możesz nim jeździć! Mandat może być potwornie wysoki

samochód przegląd oc

Podaj dalej

Masz normalny, sprawny samochód i… nie możesz nim jeździć? Tak – to teoretycznie jest możliwe. Jeśli zatrzyma cię policja i to zauważy, możesz mieć bardzo duże problemy. Włącznie z karą sięgającą kilkunastu, a nawet kilkuset tysięcy złotych.

Samochód osobowy to podstawowe dobro w każdej rodzinie. Korzystamy z niego codziennie. Natomiast mamy – jako kierowcy, właściciele pojazdu – określone obowiązki. Nie wolno o tych obowiązkach zapominać, bo tym samym narażamy się na mandaty i inne kary, których wysokość może sięgać kilkunastu, kilkudziesięciu a nawet kilkuset tysięcy złotych. O czym należy pamiętać, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji?

samochód przegląd oc
fot. pixabay

Jedną z podstawowych kwestii jest badanie techniczne. Teoretycznie twoje auto może być w 100% sprawne i zadbane, natomiast bez ważnego badania nie możesz poruszać się nim po drogach publicznych. Złamanie takiego zakazu grozi wysokimi karami. Mandat może wynieść od 1500 do 5000 zł, zostaniemy też skierowani na przegląd. Jak dodaje „o2”, problem może być jeszcze większy, kiedy spowodujemy jakiś wypadek, czy kolizję. Jeśli ubezpieczycielowi uda się udowodnić związek między brakiem przeglądu i przyczyną zdarzenia, zażąda zwrotu kosztów odszkodowania i odmówi wypłaty AC. W skrócie – sami pokryjemy koszty zdarzenia. A te mogą być potwornie wysokie.

PILNE: Od 17 września – dostaniesz dwa mandaty i zabiorą ci prawo jazdy! Kierowcy już krytykują taryfikator

Kup teraz – opony w mega promocji!

Druga podstawowa kwestia to ubezpieczenie OC. Samo spóźnienie z zapłatą, bez względu na jakiekolwiek okoliczności, to już duży problem. Wystarczy spóźnić się jeden dzień i już mamy pewną karę. Jej wysokość, w zależności od tego, jak bardzo się spóźnimy, wyniesie od 1200 zł do 6020 zł. I znów – sprawa jeszcze bardziej skomplikuje się, kiedy doprowadzimy nieubezpieczonym samochodem do jakiegoś zdarzenia drogowego. Sprawca takiego zdarzenia może mieć potężne problemy. Problemy, które mogą być liczone w setkach tysięcy złotych…

samochód przegląd oc
fot. pixabay

Chyba jednak lepiej nie ryzykować…

Oczywiście problemy – choć nie tak duże – można mieć też w innych okolicznościach. „o2” za przykład podaje nieczytelną tabliczkę z numerem VIN. Oczywiście problem da się rozwiązać – jeśli rzeczoznawca stwierdzi, że nie było tu celowego działania właściciela pojazdu, odpowiedni urząd ponownie nabije VIN. Samochodem nie wolno jeździć też bez dowodu rejestracyjnego (tzn. kiedy policja wcześniej nam go zatrzyma), czy też bez adnotacji o instalacji LPG, czy haku – podaje „o2”.

Ten przepis to kuriozum! Polscy kierowcy grzmią i pytają – dlaczego to wyprzedzanie jest zabronione?

A zatem, jak sami widzicie, istnieje wiele sytuacji, w których nie możecie poruszać się po drogach w 100% sprawnym samochodem. Oczywiście w większości przypadków jest to tzw. „biurokracja” i papierkowe sprawy, jednak trzeba to załatwić, aby później mieć spokój. W większości przypadków musimy pamiętać o dwóch podstawowych kwestiach – przegląd i OC. Jeśli to mamy, wszystko powinno być w porządku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News