PILNE: Masz prawo jazdy kategorii B? To są informacje właśnie dla ciebie – koniecznie sprawdź

PILNE: Masz prawo jazdy kategorii B? To są informacje właśnie dla ciebie – koniecznie sprawdź

prawo jazdy kategorii b co można prowadzić

Podaj dalej

Prawo jazdy kategorii B dla wielu oznacza tylko jedno – tak, mogę jeździć samochodami osobowymi. To prawda, ale nie cała. Otóż z takim rodzajem uprawnień możliwości jest o wiele więcej. Wiedziałeś o tym?

Oczywiście prawo jazdy kategorii B to przede wszystkim możliwość prowadzenia samochodów osobowych. Ich dopuszczalna masa całkowita nie może przekraczać 3,5 tony, natomiast no – nie oszukujmy się – raczej trudno o normalny samochód osobowy, który by ważył więcej, niż 3,5 tony. Te uprawnienia wiążą się także z limitem – kierowca może przewozić włącznie z sobą maksymalnie 9 osób.

prawo jazdy kategorii b co można prowadzić
fot. pixabay

Wiele osób zastanawia się, czy z kategorią B można ciągnąć za pojazdem przyczepkę. Oczywiście, że tak. Opcje są tak naprawdę dwie. Jedna – masa całkowita przyczepki nie przekracza 750 kg. Jeśli chcemy przewozić przyczepkę o masie ponad 750 kg, potrzebujemy do naszego prawa jazdy kod 96. W tym przypadku kierowany przez nas zespół pojazdów nie może przekroczyć 4,25 t. Oczywiście z założeniem, że pojazd musi mieć o 33% wyższą masę od przyczepy. Dla przykładu – nie może być tak, że samochód i przyczepa ważą po 2 tony.

Każdy posiadacz prawa jazdy kategorii B może jeździć także motocyklami oraz motorowerami! Założenie jest takie, że pojemność skokowa silnika motocykla nie może przekraczać 125 cm3, a moc 11 kW. W przypadku motorowerów pojemność silnika nie może przekraczać 50 cm3, a prędkość maksymalna może wynosić 45 km/h. W przypadku motocykla istnieje jeszcze zapis, że kierowca musi posiadać prawo jazdy kat. B od co najmniej 3 lat. Wtedy może prowadzić takie motocykle.

prawo jazdy kategorii b co można prowadzić
fot. pixabay

Co jeszcze?

Prawo jazdy kategorii B upoważnia do prowadzenia lekkich czterokołowców. Mowa tu np. o quadach o masie do 350 kg i maksymalnej prędkości do 45 km/h. Można też prowadzić czterokołowce, czyli pojazdy przeznaczone do przewozu osób i ładunków o dopuszczalnej masie całkowitej do 400 kg, jeśli służy do przewozu osób i do 550 kg, jeśli służy do przewozu rzeczy.

fot. pixabay

Dwie ostatnie kategorie to pojazdy wolnobieżne oraz ciągniki rolnicze. Podsumowując, z prawem jazdy kat. B można prowadzić np. koparki, walce, kombajny itd. Ciągnik rolniczy może mieć przyczepę lekką albo sprzęt podwieszany, jak np. pług, czy siewnik.

Źródło: prawo-jazdy-360

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News