PILNE: Masz diesel? Jazda samochodem będzie dla ciebie jeszcze droższa. Cena wzrośnie o 170%!

PILNE: Masz diesel? Jazda samochodem będzie dla ciebie jeszcze droższa. Cena wzrośnie o 170%!

diesel adblue

Podaj dalej

Samochody z silnikiem typu diesel są na piętnowanym od długiego czasu. Kolejne kwestie sprawiają, że inwestycje w taki napęd są kompletnie nieopłacalne, o ile w ogóle możliwe wobec aktualnych ograniczeń.

Diesel – od kilku lat to słowo kojarzy się wyłącznie ze skandalami i aferami. Kopcenie, dym, zanieczyszczenie powietrza – to wszystko kojarzy się właśnie z dieslami. Nic dziwnego w tym, że Unia Europejska chce się pozbyć tych aut z dróg. I co ciekawe – wychodzi im to. Nawet w Polsce udział diesli w rynku drastycznie się pomniejsza. Po raz ostatni tak niewielka ilość diesli jeździła po polskich drogach 20 lat temu.

diesel adblue
fot. pixabay

Wprowadzane są kolejne ograniczenia dotyczące diesli – kolejne normy emisji spalin. Kolejne kraje i miasta zakazują korzystania z tego typu samochodów. Producenci rezygnują z ich produkcji, skupiają się na czymś zupełnie innym. Oczywiście po rynku wtórnym jeszcze przez długi czas krążyć będą diesle. Ale czy jest to rozsądny zakup? Wystarczy popatrzeć na to, ile aktualnie kosztuje diesel, a kosztuje średnio o złotówkę więcej za litr, niż benzyna. To są liczby, które mogą odstraszać. Skutecznie.

PILNE: Rząd się tego nie spodziewał. Policja załamuje ręce – jakie jest rozwiązanie tej sytuacji?

Już na horyzoncie pojawia się kolejny temat. Nie od dziś wiadomo, że w nowszych dieslach niezbędny jest dodatek AdBlue. W skrócie jest to produkt działający jako reduktor – ma rozkładać w katalizatorze szkodliwe tlenki azotu. Krótko mówiąc – AdBlue to taki policjant, który pilnuje, aby twój silnik nie wyrzucał do atmosfery zbyt wiele zanieczyszczeń. Jeśli AdBlue zabraknie, to te nowsze silniki dieslowskie po prostu nie będą miały zapłonu. Będą nieruchome.

diesel adblue
fot. pixabay

W czym problem?

A no problem w tym, że i AdBlue ma podrożeć. Eksperci przewidują, że jego cena ma wzrosnąć w niedalekiej przyszłości o nawet 170%! Jego ceny wzrosną, o ile oczywiście będzie w ogóle dostępny. Bo to też wcale nie jest takie oczywiste. AdBlue powstaje m.in. z roztworu mocznika. Produkcja mocznika u największych europejskich producentów ma wynosić zaledwie 45%, czyli będzie zdecydowanie ograniczona. Dlaczego? A no dlatego, że pan Putin wymyślił sobie wojnę.

Putin się tego nie spodziewał! To dla niego prawdziwa katastrofa. Ropa naftowa coraz tańsza

Co to ma wszystko ze sobą wspólnego? A no to, że mocznik otrzymuje się z amoniaku. Amoniak wytwarza się z użyciem wodoru. Wodór pozyskuje się z gazu ziemnego, a wiadomo skąd pochodzi większość gazu ziemnego i jakie są jego ceny – tłumaczy „Autokult”. Jak widzimy, nie mamy nawet chwili wytchnienia. Codziennie coś – codziennie okazuje się, że wojna jeszcze bardziej nas dotyczy. Nawet pomimo tego, że wystrzały mają miejsce daleko od nas. Gospodarczo wszyscy odczuwamy skutki tej wojny i będziemy odczuwać nadal.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News