PILNE: Mandat za zbyt dużą ilość gotówki przy sobie? Akceptowane wyłącznie płatności kartą?

PILNE: Mandat za zbyt dużą ilość gotówki przy sobie? Akceptowane wyłącznie płatności kartą?

gotówka karta mandat (3)

Podaj dalej

Czy istnieje możliwość ku temu, aby dostać mandat za posiadanie zbyt dużej ilości gotówki przy sobie? Nie – a przynajmniej nie w Polsce. Ale temat na pewno jest interesujący. Akceptowane powinny być wyłącznie płatności kartą?

W 2020 roku w Holandii jedna z partii politycznych przedstawiła projekt, wedle którego posiadanie zbyt dużej ilości gotówki przy sobie miałoby być karane. Mandat – w przypadku posiadanie powyżej 2000 euro w gotówce, miał wynosić 2500 euro. Czy przepisy ostatecznie weszły w życie? Prawdopodobnie nie, bo media o niczym takim się więcej nie rozpisywały.

gotówka karta mandat
fot. pixabay

W 2011 roku angielska policja zatrzymała Mario Balotellego. Kontrowersyjny włoski piłkarz, ówczesny zawodnik Manchesteru City, miał na fotelu pasażera m.in. 5000 funtów w gotówce. Kiedy funkcjonariusz zapytał go dlaczego ma tyle pieniędzy w samochodzie odpowiedział „bo jestem bogaty”. Brytyjska policja często to sprawdza.

gotówka karta mandat
fot. pixabay

O co w tym wszystkim chodzi? Chodzi o to, że duża ilość gotówki może wydawać się podejrzana. Po co komuś tyle banknotów? Kwestia w tym, że za wszystko co legalne – chociażby w Wielkiej Brytanii – można zapłacić kartą bankową. Po co więc komuś gotówka i to jej duże ilości? Może istnieć podejrzenie, że w celu np. zakupu narkotyków, czy też w wyniku wzbogacenia się po ich sprzedaży. Bądź też z jakiegokolwiek innego, nielegalnego procederu, za który – jakkolwiekby na to nie patrzeć – kartą zapłacić się nie da.

Zachęcanie ludzi do płatności kartą wydaje się logiczne i dosyć rozsądne. Ale czy posiadanie zbyt dużej ilości gotówki to od razu powód do wręczenia mandatu? Na pewno nie. Przynajmniej dopóty, dopóki dana osoba logicznie wytłumaczy po co jej ta gotówka.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News