PILNE: Lockdown dla niezaszczepionych! Nie wyjdą z domu, nie skorzystają nawet ze stacji paliw

PILNE: Lockdown dla niezaszczepionych! Nie wyjdą z domu, nie skorzystają nawet ze stacji paliw

lockdown covid dla niezaszczepionych zaszczepieni szczepionka austria

Podaj dalej

Stało się – lockdown dla niezaszczepionych. Obostrzenie obowiązuje od dzisiaj, czyli od poniedziałku 15 listopada. Zamknięcie nie dotyczy wyłącznie osób zaszczepionych oraz ozdrowieńców. Czy spełnia się najczarniejsza z wizji?

Doszliśmy do momentu, którego wiele osób się obawiało. Wydawało nam się, że taki scenariusz to mrzonka i nikt nie posunie się aż tak daleko. Okazało się, że wszyscy się myliliśmy. Lockdown dla niezaszczepionych oraz osób nie będących ozdrowieńcami. Przymusowe zamknięcie w domu, ograniczenie jakichkolwiek swobód. To brzmi jak scenariusz z filmu science-fiction, ale nim nie jest. To realia, to rzeczywistość, na którą chyba nie jesteśmy gotowi.

lockdown covid dla niezaszczepionych zaszczepieni szczepionka austria
fot. pixabay

Na zamknięcie takich ludzi w domu zdecydowała się Austria, a decyzję wczoraj ogłosił tamtejszy kanclerz. Krótko mówiąc – z domu wychodzić mogą wyłącznie osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy. Każdy, kto nie spełnia tych wymagań i ma powyżej 12 lat, musi zostać w domu. W przypadku ozdrowieńców obowiązuje okres do 180 dni od przebytej choroby. Czy jednak oznacza to, że ci ludzie kompletnie nie będą mogli się ruszać z domu?

Nie do końca. Wyjść będzie można do lekarza, ośrodka zdrowia, punktu szczepień, do kościoła, czy szkoły. Na liście nie ma chociażby korzystania ze stacji paliw… Oczywiście same przepisy to nic, bo Austriacy już zapowiedzieli częste kontrole i bardzo surowe kary. Po zmianie przepisów, każdy, kto mieszka w Austrii, może być poddany policyjnej kontroli – mówi portal „ORF” cytowany przez „Interię”. Podkreśla się, że to środek drastyczny i natychmiastowy, ale konieczny w aktualnej sytuacji.

fot. pixabay

Nas czeka to samo?

Swoją drogą ludzi zastanawia jeszcze coś innego. Po pełnym zaszczepieniu jest już ponad 64% Austriaków. Minimum jedną dawkę przyjęło niemal 70% ludzi. Pomimo tego faktu w tym kraju notuje się absolutne rekordy zachorowań. 13 listopada odnotowano ponad 13 tysięcy nowych przypadków – takiej wartości jeszcze nigdy dotąd nie zaobserwowano. Naturalnie te dwie kwestie należy poniekąd rozdzielić, bo zaszczepienie nie oznacza, że nie możesz się zarazić. W teorii cały czas możesz się zarazić, ale łagodniej przejdziesz chorobę.

lockdown covid dla niezaszczepionych zaszczepieni szczepionka austria
fot. pixabay

To w sumie mogłoby się zgadzać – 13 listopada na covid według oficjalnych danych zmarło 48 osób. Bywały przecież w Austrii dni, w których ginęło ponad 100, 150 a nawet ponad 200 osób dziennie. Natomiast z drugiej strony znów, zestawmy wynik z tego roku, z 13 listopada 2021 roku – 48 zgonów i z 13 listopada 2020 roku, kiedy to ówczesna fala koronawirusa rozpędzała się w Austrii. Wtedy na covid zmarły 53 osoby. A przypomnijmy – w listopadzie 2020 roku szczepienia jeszcze w ogóle nie obowiązywały. Może to zastanawiać, natomiast nie wysuwajmy daleko idących wniosków.

Co jest w tym wszystkim najgorsze? Cały ten przepis sam w sobie. Ograniczenie podstawowych praw – zmuszenie do siedzenia w domu. Nie wiem – dla mnie to już jest przesada. To chyba zaszło już za daleko.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News