PILNE: Kolejne stacje paliw zamknięte! Brakuje diesla – bezradność. Tak źle nie było chyba nigdy

PILNE: Kolejne stacje paliw zamknięte! Brakuje diesla – bezradność. Tak źle nie było chyba nigdy

zamknięte stacja paliw diesel benzyna brexit transport (4)

Podaj dalej

Wyobrażacie sobie taką sytuację? Kolejne zamknięte stacje paliw. Nie ma diesla, nie ma żadnego rodzaju paliwa. Sklepowe półki też świecą pustkami. To nie jest żaden scenariusz filmu science-fiction. To niestety prawda, to już się dzieje!

To wszystko brzmi trochę jak scenariusz filmu. Wiecie o co chodzi – amerykańskie kino akcji i narastające problemy. Zaczyna w końcu brakować podstawowych dóbr… a potem przychodzi super-bohater i wszystko naprawia. Natomiast w prawdziwym życiu super-bohaterów nie ma. Są za to kolejne zamknięte stacje paliw. Diesel nie dojeżdża – po prostu go nie ma… O co tutaj chodzi?

zamknięte stacja paliw diesel benzyna brexit transport
fot. pixabay

Jeszcze wczoraj pisałem tekst odnośnie tego, że w tym roku Świąt Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii może nie być. Oczywiście ten tytuł może być lekko przesadzony. Święta same w sobie na pewno będą, natomiast mogą wyglądać zupełnie inaczej, niż to, do czego Brytyjczycy są przyzwyczajeni. Okazuje się, że sytuacja rzeczywiście jest tam poważna.

Po brexicie z pracy odeszło ponad 25 tysięcy kierowców zawodowych. To w połączeniu z pandemią koronawirusa ma obecnie dla Brytyjczyków niemalże opłakane konsekwencje. Łańcuch dostaw jest kompletnie zaburzony. Kryzys transportowy jest chyba głębszy, niż komukolwiek mogłoby się wydawać. Pomyślałem, że to poniekąd wymysły polskich dziennikarzy. Postanowiłem więc sprawdzić u źródła.

fot. pixabay

Rzeczywiście jest tak źle, jak przedstawiają to media?

Rzeczywiście w niektórych sklepach widać, że jakieś produkty nie dojechały. OK – nie widziałem jeszcze żeby było tak, że wchodzisz do sklepu i są puste półki. Ale trzeba przyznać, produktów generalnie jest mało – mówi jeden z moich rozmówców. – Jeśli chodzi o paliwo, to chyba sam nic nie widziałem, ale faktycznie słyszałem o tym, że niektóre stacje są już zamknięte – podkreśla nasz informator.

zamknięte stacja paliw diesel benzyna brexit transport
fot. pixabay

Kryzys transportowy jest. Wpływ ma na to też to, że w marcu zmienili jakieś ustawy. W ich myśl kierowcom obcięto wynagrodzenie, więc duża część z nich się wypięła na taką pracę i przestali jeździć. Jest niedaleko mnie jedna stacja paliw, która już jest zamknięta. Znajomy z Londynu nawet powiedział mi ciekawostkę, że widział za kierownicą tira… żołnierza. Chyba więc rzeczywiście nie ma kto jeździć – mówi kolejny rozmówca.

Nie mam auta, więc może nie zwracam na to uwagi, ale moi znajomi mówili, że to prawda. Niektóre stacje są zamknięte. Jeśli chodzi o sklepy, to niektórzy kupują produkty na zapas, jak w panice. Może też dlatego sklepowe półki świecą teraz pustkami. Ludzie się boją, że kolejnych produktów zacznie brakować – powiedziała mi kolejna osoba, z którą rozmawiałem.

fot. pixabay

A więc… coś w tym jest

W jednym z artykułów przeczytałem, że tylko jedna sieć zamknęła już ponad 1200 stacji paliw na terenie Wielkiej Brytanii. W większości przypadków problemem jest brak diesla, chociaż z benzyną też nie jest najlepiej. Na pewno nie jest tak źle, jak w jakimś filmie katastroficznym. Natomiast osoby mieszkające na wyspach zaczynają odczuwać braki. Są one widoczne.

zamknięte stacja paliw diesel benzyna brexit transport
fot. pixabay

Natomiast rozmowy pokazują, że zawsze są w pewnym sensie dwie strony medalu. Brexit i pandemia utrudniają pracę kierowców. Natomiast obcięcie pensji to inna kwestia. Widziałem w sieci kilka komentarzy ludzi, którzy mówili wprost. – Byłem kierowcą, ale aktualnie kierowca ma taką samą stawkę, jak pracownik magazynu. Na magazynie masz mniej stresu, nie jesteś narażony na mandat, nie masz presji czasu, dostaw itd. Po co się męczyć? – pyta jeden z internautów.

Jest w tym sporo sensu. Wiele osób deklaruje, że mogłoby wrócić do pracy kierowcy zawodowego, ale na pewno nie na takich stawkach. Rzeczywiście, po co się denerwować, skoro płaca w żaden sposób tego nie wynagradza? W Wielkiej Brytanii panuje kryzys. Uda się go zażegnać w porę? Zobaczymy…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News