PILNE: Już od jutra nowe przepisy! Kierowcy się boją. Więcej punktów, większe mandaty…

PILNE: Już od jutra nowe przepisy! Kierowcy się boją. Więcej punktów, większe mandaty…

PILNE: Już od jutra nowe przepisy! Kierowcy się boją. Więcej punktów, większe mandaty…

Podaj dalej

17 września to dzień, który wiele osób miało zakreślony w swoich kalendarzach. Bowiem już od jutra w Polsce funkcjonowały będą nowe przepisy ruchu drogowego. Kierowcy są przerażeni – ale co zrobić?

Już jutro, 17 września, w życie wchodzą nowe przepisy. Wiedzieliśmy o tym już w momencie wprowadzenia pierwszych dużych zmian, czyli 1 stycznia. Od razu podkreślonym było, że jest to dopiero pierwsza część zmian, a na drugą przyjdzie czas właśnie teraz, czyli 17 września. Co tak naprawdę się zmieni? Zmieni się sporo – kierowcy będą o wiele bardziej surowo karani. No i przede wszystkim „zbijanie” punktów nie będzie już takie łatwe. A wręcz niemożliwe…

nowe przepisy punkty prędkość mandat recydywa 17 września
fot. pixabay

Komu przeszkadzały aktualne przepisy? Komu nazbierało się sporo punktów, nie musiał się tym w ogóle przejmować. Jeszcze w ubiegłym roku punkty miały termin ważności równy rok. To znaczy po roku znikały z naszego konta. A jeśli komuś i tak było mało i nie chciało mu się czekać, to raz na pół roku mógł przecież wykonać kurs, który redukował liczbę punktów o 6. No i maksymalnie można było otrzymać 10 punktów karnych.

Po części przepisy w tej materii zmieniono już 1 stycznia, bowiem od wtedy zaczęła obowiązywać zasada, w myśl której punkty kasują się nie po roku, a dopiero po dwóch latach. Ale to jeszcze nic. Teraz jednorazowo będzie można dostać nie 10, a aż 15 punktów karnych. To sprawia, że prawo jazdy będzie można stracić po dwóch, a nie jak to wcześniej bywało, trzech wykroczeniach. W dalszym ciągu to nic – znika możliwość odbycia kursu zmniejszającego liczbę punktów. Masz tyle i tyle punktów – koniec – musisz się z nimi męczyć przez dwa lata.

nowe przepisy punkty prędkość mandat recydywa 17 września
fot. pixabay

Łatwiej stracisz prawo jazdy…

15 punktów będzie można dostać m.in. za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości, lub po użyciu alkoholu, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, niezatrzymanie do kontroli, przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej, niż 70 km/h, czy też chociażby za jazdę drogą ekspresową i autostradą pod prąd oraz niewłaściwe przewożenie dzieci – podaje serwis „motofakty.pl”.

Ale zmiana przepisów to nie tylko punkty. W przypadku tych cięższych wykroczeń, jak chociażby nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wjazd na tory przy opuszczonych zaporach, czy za prędkość, obowiązywała będzie zasada recydywy. Oznacza to, że jeśli raz zostaniesz przyłapany na danym wykroczeniu i następnie w ciągu 2 lat dostaniesz na tym przyłapany po raz drugi, zapłacisz 2 razy większy mandat.

nowe przepisy punkty prędkość mandat recydywa 17 września
fot. pixabay

Przykład? Zapory się opuszczają, ale ty przejeżdżasz przez tory. Zrobisz to jeden raz – 2000 zł mandatu. Zrobisz to drugi raz w ciągu dwóch lat od pierwszego razu – zapłacisz już 4000 zł. Prędkość? Powiedzmy, że przekroczysz dopuszczalną wartość o 55 km/h. Za pierwszym razem zapłacisz 1500 zł, za drugim już 3000 zł. Oznacza to, że najwyższym mandatem za prędkość będzie 5000 zł – za drugie przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej w przeciągu dwóch lat.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News