PILNE: Już jutro duża obniżka cen paliw! Benzyna już za 6,85 zł, diesel za 7,02 zł. Sprawdź szczegóły

PILNE: Już jutro duża obniżka cen paliw! Benzyna już za 6,85 zł, diesel za 7,02 zł. Sprawdź szczegóły

benzyna diesel ceny paliw cena paliwo vat akcyza podatki

Podaj dalej

Sytuacja na polskim rynku paliw powoli, ale wraca do normalności. Oczywiście to jeszcze nie koniec tej drogi – a w najlepszym przypadku połowa – ale dobrze to wygląda. Zarówno benzyna jak i diesel notorycznie tanieją i należy się z tego cieszyć.

Pamiętacie – jeszcze kilka tygodni temu zarówno benzyna jak i diesel kosztowały zgodnie w okolicach 8 zł za litr. Wszyscy łapaliśmy się wtedy za głowy i nie potrafiliśmy uwierzyć w to, jak paliwo w naszym kraju może być takie drogie. W ubiegłą środę za PB95 płaciliśmy w Polsce średnio 7,19 zł zaś za ON 7,45 zł. Natomiast już kilka dni później wszyscy widzieli, jak mocno ceny pikują w dół.

benzyna diesel ceny paliw cena paliwo
fot. freepik.com – irenemiller

W konsekwencji „e-petrol” przygotowując prognozę na dni 8-14 sierpnia zapowiedział, że za benzynę będziemy płacili między 6,84 a 7,03 zł za litr, zaś za litr diesla między 7,29 a 7,44 zł. Z dziennikarskiego obowiązku dodajmy, że notowania dla LPG obejmowały zakres cen między 3,25 a 3,33 zł. Mówiąc wprost – wszyscy spodziewali się kolejnych obniżek cen – i to bardzo poważnych – w przypadku benzyny sięgających nawet 35 groszy!

Od 10 sierpnia nowe ceny w polskich sklepach? Piwo za 18 zł! A inne produkty? Lepiej nie pytać…

Wszyscy możemy być zgodni co do tego, że już 6,84 zł za litr wygląda zupełnie inaczej, niż 8 zł. To lekki, ale jednak powiew świeżości, powiew dobrej wiadomości. 6 z przodu zawsze była synonimem potwornej drożyzny na polskich stacjach, ale teraz, kiedy widzieliśmy już i 7 i 8 z przodu… 6 wydaje się wręcz oazą spokoju. Ile już jutro – w kolejnym notowaniu – powinno kosztować paliwo w Polsce?

benzyna diesel ceny paliw cena paliwo
fot. freepik.com – josemiguelsangar

W końcu poniżej 7 zł!

Użyjmy pewnych proporcji. 20 lipca benzyna w rafineriach kosztowała średnio 6606 zł za metr sześcienny. Dzisiaj kosztuje 6019 zł, co przekłada się na obniżkę równą 587 zł. To w przybliżeniu powinno oznaczać obniżkę ceny benzyny na stacji nawet o 0,59 zł. 20 lipca benzyna kosztowała średnio w Polsce 7,44 zł, więc wprowadzając nasze obliczenia w życie, już jutro podczas kolejnego notowania średnich cen paliw powinna kosztować nawet 6,85 zł, co pokrywałoby się z prognozą „e-petrol”.

Zakaz kupowania aut używanych w Polsce?! Kupisz tylko nowy samochód – z salonu, ekologiczny

A jak będzie w przypadku diesla? 20 lipca w rafineriach za metr sześcienny diesla należało zapłacić 7033 zł. Aktualnie ten metr sześcienny kosztuje już 6464 zł. To bardzo podobny poziom obniżki, jak w przypadku benzyny, bo o 569 zł. Idąc dalej – to powinno się przełożyć na spadek ceny na stacji o ok. 0,57 zł na litrze. Biorąc pod uwagę, że 20 lipca za diesla płaciło się średnio 7,59 zł, możemy przyjąć, że już jutro olej napędowy powinien kosztować ok. 7,02 zł za litr.

Kierowco, uważaj na to! Ten mandat potwornie wzrasta! Zapłacisz za to ponad 1000 zł!

Są to wszystko bez wątpienia dobre informacje. Te wyliczenia są oczywiście nieco bardziej realne w przypadku benzyny, niż diesla, ale wciąż – jest się z czego cieszyć. A teraz wyobraźcie sobie, że w lipcu ubiegłego roku wszyscy cieszymy się z tego, że benzyna ma kosztować 6,85 zł. Wzięliby cię za szaleńca…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News