PILNE: Już dzisiaj w Polsce benzyna za 5,09 zł, diesel za 5,56 zł a LPG za 2,26 zł! Gdzie znaleźć takie ceny?

PILNE: Już dzisiaj w Polsce benzyna za 5,09 zł, diesel za 5,56 zł a LPG za 2,26 zł! Gdzie znaleźć takie ceny?

stacje paliw benzyna diesel zamknięte tankowanie

Podaj dalej

Benzyna za 5,09 zł, diesel za 5,56 zł a LPG za 2,26 zł – czy to realny poziom cen paliw? Otóż okazuje się, że jak najbardziej tak – jest to poziom realny i aktualny. Gdzie dzisiaj można znaleźć taką promocję? Otóż okazuje się… że praktycznie wszędzie!

Jak bardzo wszyscy byśmy chcieli, aby benzyna i diesel znów kosztowały wyraźnie poniżej bariery 6 zł za litr. Żeby ledwo co przekraczały granicę 5 zł, jak to było jeszcze przecież na początku lutego. Nie mówiąc o tym, że przecież paliwo u nas przez długi czas było nawet tańsze, niż te 5 zł. A LPG o wiele tańsze, niż 3 zł. Mam wrażenie, że zdążyliśmy się już przyzwyczaić do tego, co się dzieje na rynku.

benzyna diesel lpg ceny paliw paliwo promocja tanio
fot. freepik.com – josemiguelsangar

Zdążyliśmy się przyzwyczaić do tego, że paliwo jest koszmarnie drogie i nie mamy do nikogo pretensji. 7,50 zł? Przecież to 2,50 zł więcej, niż 5 zł – nasz realny poziom cen. Przecież kilka tygodni temu za benzynę i diesla płaciliśmy 8 zł. Teraz jest trochę taniej – ale nadal to koszmarnie wysoki poziom cen. Nawet biorąc pod uwagę, że przecież sytuacja na rynku ropy naftowej dawno temu się unormowała – parę miesięcy temu wszystko było tam po staremu.

PILNE: Unia Europejska zmieni przepisy! Zakaz jazdy nocą i zerowy limit alkoholu? Co tu się dzieje?

Dlaczego tak naprawdę płacimy za paliwo tak dużo? A weźmy przecież pod uwagę to, że te ceny uwzględniają obniżony VAT oraz obniżoną akcyzę. Bez tego realnie nawet teraz przekraczalibyśmy barierę 8 zł – i to bez problemu. Oczywiście od razu należy podkreślić, że to nie jest wyłącznie polski problem. Sytuacja na całym świecie wygląda równie katastrofalnie. W samej Unii Europejskiej nikt nie ma tańszego paliwa, niż Polska. To wiele mówi.

benzyna diesel lpg ceny paliw paliwo promocja tanio
fot. freepik

Znowu 5 zł za paliwo?

Ale przecież realnie benzyna kosztuje teraz 5,09 zł za litr. Zapytacie gdzie? Odpowiadam wprost – wszędzie. Na każdej stacji w Polsce za benzynę płacimy średnio 5,09 zł. Za samo paliwo, bo oczywiście do tej ceny wchodzą podatki i opłaty. Największy z nich – akcyza – stanowi 19% i przekłada się na 1,41 zł. VAT to 7,4% i oznacza równo 0,55 zł w cenie paliwa. Dalej są opłaty paliwowa i emisyjna, oraz marża stacji. Co ciekawe, przez pewien okres pojęcie marży nie występowało. Teraz średnio z każdego sprzedanego litra benzyny stacja zarabia ok. 16 groszy.

Paliwo po 10 zł, masło i chleb po 15 zł a cukier po 20 zł – to wszystko w Polsce! Ludzie zapłaczą?

A jak jest w przypadku oleju napędowego? Sam diesel w cenie paliwa to 5,56 zł – kupienie zatem diesla hurtowo w rafinerii jest aktualnie zdecydowanie droższe od kupienia benzyny – nawet o ok 50 groszy na litrze. Tutaj oczywiście również drugim największym składnikiem ceny jest akcyza, ale tu wynosi ona 1,10 zł. VAT – identycznie jak w przypadku benzyny, to 0,56 zł. Warto dodać, że w przypadku diesla pojęcie marży aktualnie nie występuje.

Zostaje nam LPG, gdzie samo paliwo to koszt 2,26 zł. I tutaj o dziwo drugim największym składnikiem w cenie jest… marża. Polskie stacje paliw nakładają na gaz średnio 0,56 zł marży na jednym litrze. Tutaj VAT, akcyza, czy opłata paliwowa to naprawdę „groszowe” sprawy. Gdyby tylko polskie stacje zrezygnowały z tak dużej marży na autogazie, jego cena spokojnie mogłaby się teraz zamknąć poniżej 3 zł.

Źródło: e-petrol

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News