PILNE: Już dziś Morawiecki ogłosi historyczne zmiany! Węgiel, ropa i gaz – Polska rezygnuje raz na zawsze?

PILNE: Już dziś Morawiecki ogłosi historyczne zmiany! Węgiel, ropa i gaz – Polska rezygnuje raz na zawsze?

węgiel ropa gaz morawiecki

Podaj dalej

Już dziś premier Morawiecki ma ogłosić historyczne zmiany. Węgiel, ropa i gaz raz na zawsze znikną? Czy Polska zrezygnuje z nie tylko z dostaw z Rosji, ale z korzystania z tych surowców w ogóle? To byłyby potężnie zmiany głównie pod kątem klimatycznym. Pora zwrócić się w kierunku odnawialnych źródeł energii?

Podstawą polskiej gospodarki energetycznej są węgiel, ropa naftowa oraz gaz ziemny. Jest tak od lat i nikomu w Polsce nigdy nie zależało na tym, aby taki stan rzeczy zmienić. Ale wtedy w Ukrainie wybuchła wojna i wszystko się zmieniło. I nie chodzi tu – mam wrażenie – o klimat i o planetę, a o to, aby nie napędzać rosyjskiej gospodarki. Nie jest tajemnicą, że ropę, węgiel, a przede wszystkim gaz w znacznej większości importujemy z Rosji.

węgiel ropa gaz morawiecki
fot. pixabay

A więc raz, że musimy coś zrobić, aby odciąć się od Rosji. Cały świat wycofuje się z biznesów z Moskwą i my musimy zrobić to samo. To oczywiste. Trzeba jak najszybciej zdywersyfikować źródła dostaw. Ale trzeba też poszukać innych rozwiązań, co będzie wpisywało się w politykę Unii Europejskiej. Istnieje teoretycznie możliwość, aby naprawdę zastąpić węgiel, ropę i gaz – chociażby odnawialnymi źródłami energii. To scenariusz odległy, który pochłonie wiele czasu i środków, ale może jest potrzebny?

Ropa naftowa za 300 dolarów za baryłkę. Co to oznacza? Paliwo za 18 zł za litr na polskich stacjach?

Już dzisiaj o godzinie 9:30 ma odbyć się konferencja premiera Morawieckiego, minister klimatu i środowiska Anny Moskwy oraz Daniela Obajtka, prezesa PKN ORLEN. Według pierwszych doniesień ma być to plan o wiele bardziej ambitny, niż to, co kilka dni temu przedstawiły Niemcy. Nasz zachodni sąsiad chce odciąć się kompletnie od rosyjskich surowców do 2024 roku. Już do połowy tego roku o połowę ma zostać zmniejszony import ropy, do jesieni kompletnie zaprzestany zostanie import węgla itd.

węgiel ropa gaz morawiecki
fot. pixabay

Na co stać Polskę?

Jak w tej sytuacji zachowa się Polska? Kilka razy mówiło się już o tym, że Polska chce całkowicie odejść od rosyjskich surowców. Według niektórych możliwą, choć nieco optymistyczną datą, miałby być koniec tego roku. „Interia” podkreśla, że węgiel możemy brać przykładowo z Australii, czy Kolumbii. Konieczne są również inwestycje w polskich kopalniach. Gaz może być importowany z północy, a ropa z Bliskiego Wschodu. Alternatywy na pewno są, chociaż są nieco droższe.

PILNE: Najgorzej od 22 lat! Polacy są wściekli – te ceny to już przesada. A będzie jeszcze gorzej

Zastanawiam się, co dziś zostanie powiedziane na tej konferencji. Czy oprócz „odchodzimy od rosyjskich surowców” dowiemy się jakichś konkretów? Z jakich kierunków nasz rząd ma zamiar sprowadzać surowce, jeśli odejdziemy od rosyjskich? Czy plan będzie również zakładał inwestycje w odnawialne źródła energii? Alternatywne źródła dostaw węglowodorów to rozwiązanie czasowe, natomiast moim zdaniem w tym samym czasie można, a nawet trzeba, pracować nad OZE. To myślenie przyszłościowe – bardzo potrzebne.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News