PILNE: Jeszcze w tym tygodniu paliwo po 8 zł?! Ludzie nie zdają sobie z tego sprawy. Diesel i benzyna podrożeją

PILNE: Jeszcze w tym tygodniu paliwo po 8 zł?! Ludzie nie zdają sobie z tego sprawy. Diesel i benzyna podrożeją

paliwo diesel benzyna ceny cena koszt litr paliwa (2)

Podaj dalej

Czy jeszcze w tym tygodniu paliwo może kosztować nawet 8 zł za litr? Są tacy, którzy nie mają co do tego najmniejszych wątpliwości. Diesel i benzyna będą drożeć. Mam wrażenie, że niektórzy przy swoich prognozach są jakiś tydzień temu…

Dziś rano na portalu „Interia” pojawił się wpis dotyczący cen paliw. Autor podaje, że według prognoz paliwo może przekroczyć nawet barierę 7 zł za litr. No cóż – jakby to powiedzieć – to już się wydarzyło. Nie ma mowy o żadnych prognozach. Wystarczy wyjść z domu i zobaczyć ile kosztuje teraz diesel. Na wielu stacjach cena przebiła już pułap 7 zł. Zresztą, benzynę pewnie za niedługo czeka to samo.

paliwo diesel benzyna ceny cena koszt litr paliwa
fot. pixabay

7 zł za litr. Wydawało się przecież, że to granica nierealna – niemożliwa. Dwa, czy trzy miesiące temu płakaliśmy, bo paliwo ledwo co przebijało poziom 6 zł za litr. Teraz przebija 7 zł i tak naprawdę nie mamy kompletnie żadnej pewności, że wkrótce nie przebije granicy 8 zł. Nikt z nas nie ma pojęcia, gdzie te ceny się zatrzymają. 7, 8, może 10 zł? Gdzie jest bariera, gdzie jest jakiś limit? Nikt z nas tego nie wie. Taka granica nie istnieje.

10 dni temu zatankowałem benzynę za 5,80 zł. Oczywiście mówimy już o okresie po wybuchu wojny u naszego sąsiada. 4 dni temu tankując zastałem już cenę 6,20 zł. To znaczy na innych stacjach było już drożej, ale zatankowałem za 6,20 zł tam, gdzie jeszcze była taka cena. Wczoraj benzyna kosztowała już 6,50 zł… W przeciągu 10 dni ten rodzaj paliwa podrożał o 70 groszy na litrze. Oznacza to – mówiąc krótko – że tankując do baku 40 litrów benzyny, płacimy dziś niemal 30 zł więcej, niż jeszcze 10 dni temu.

paliwo diesel benzyna ceny cena koszt litr paliwa
fot. pixabay

Paliwo za 8 zł? A może więcej…

Czy jeszcze w tym tygodniu paliwo może kosztować 8 zł? Może – bo dlaczego nie? Skoro często na przestrzeni paru godzin cena potrafi rosnąć o 10, czy 20 groszy, to dlaczego diesel – który jest wyraźnie droższy od benzyny – ma jeszcze w tym tygodniu nie osiągnąć pułapu 8 zł za litr? Dobrze widzimy, jak niektóre stacje reagują na rosnącą cenę ropy naftowej.

PILNE: Twój silnik może odmówić posłuszeństwa w tym tygodniu! Czy wiesz skąd takie zagrożenie?

Szczerze bałem się tego, co wydarzy się po otwarciu giełdy. W piątek podczas zamknięcia ropa brent kosztowała jeszcze 118 dolarów. Ale każdy miał świadomość tego, że po ponownym otwarciu możemy przeżyć szok. No i masz… giełda w Londynie się otwiera i ropa nagle nie kosztuje 118, a 130 dolarów. Ba – niebezpiecznie zbliżała się do poziomu 131 dolarów za baryłkę.

fot. pixabay

Zastanawiacie się państwo kiedy po raz ostatni mieliśmy na świecie tak drogą ropę naftową? Nie, nie mówimy już nawet o okresie między 2011 a 2014 rokiem. Wtedy ropa brent nie przekroczyła poziomu 128 dolarów. Po raz ostatni ropa naftowa była tak droga 21 lipca 2008 roku. Tak – podczas słynnego kryzysu w 2008 roku, gdzie cena zawędrowała do pułapu 148 dolarów.

Mamy marzec – czy to już czas, aby zmienić opony na letnie? Eksperci nie mają żadnych wątpliwości

Jeszcze parę miesięcy temu te 148 dolarów to była kwota niewyobrażalna. Coś, czego nie mogliśmy sobie nawet wyobrazić. Dzisiaj kwota 148 dolarów za baryłkę brzmi… dziwnie normalnie. Skoro już dobijamy do poziomu 131 dolarów… to już tuż tuż, rzut beretem. I nie oznacza to dla nas niczego dobrego. Wczoraj martwiłem się ceną 6,50 zł… Wkrótce o 6,50 zł będę pewnie marzył i traktował jako promocję…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News